İBB yerli nohut üretimini Silivri ve Çatalca’da başşlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2017 yılında hayata geçirilen “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” projesinde yeni bir döneme girildi. Belediyeden yapılan açıklamada 28 dekarlık alana yerli nohut tohumu ekildiği söylendi.


İBB yerli nohut üretimini Silivri ve Çatalca’da başşlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yeni başlatılan bir kampanyada yerli not üretimine destek amacıyla ilk ekimler yapıldı. 2017 yılında hayata geçirilen “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” kapsamında ilk ekimlerin yapıldığı, belediyenin resmi web sitesinde kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada şu ana kadar belirlenen yerlere çok sayıda mısır, pirinç, buğday ve farklı 9 ürün ekiminin yapıldığını, nohut üretimine yeni başlandığı açıklandı.

28 DEKAR ALANA EKİM YAPILDI

Yerli nohut üretimini yaygınlaştırmak ve vatandaşı bu duruma teşvik etmek için Silivri ve Çatalca’da 28 dekarlık alana nohut ekim çalışmalarının bittiği açıklandı. Yerli nohut üretimi için 52 farklı çeşitte nohut seçildi. Bu nohutların hasadı ise yazın ortasında olacak ve üretilen nohut çok uygun fiyata vatandaşın evine girecek. 28 dekarlık alana dikilen nohut türlerini Akça, Göksu, Katran, Aras, Çakır, Yaşa ve Azkan olmak üzere 7 farklı çeşit oluşturuyor. İBB yönetimi bu yeni kampanya ile birlikte yerli üretim sebze ve meyve üreterek, hem istihdamı artıyor hem de vatandaşın evine uygun fiyata ürün satışı yapıyor.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ SAHAYA ÇIKTI

İBB’ye bağlı çalışan Ziraat Mühendisleri yerli tohum kullanımını yaygınlaştırmak için Türkiye’nin farklı bölgelerinde bilinçlendirme çalışmaları yapacak. Yerli tohum kullananlara ayrı bir teşvikte olacak. İBB’nin ekimde kullandığı tohumların hepsi yerli üretimden toprağa giriyor. Yabancı ülkelerden alınan tohum yerine, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren kamu girişimi Tarımsal Araştırma Enstitüleri başta olmak üzere birçok özel Türk firmasından alınan yerli nohut tohumları kullanılıyor.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

İBB meclisi kararını verdi! Aylık öğrenci akbili 40 TL oldu

İBB meclisi kararını verdi! Aylık öğrenci akbili 40 TL oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclisinin Mayıs ayı toplanmasından ulaşım ve su fiyatları indirimi haberi geldi. Su fiyatlarında indirime gidildiği ve aylık öğrenci İstanbulkart ücretinin 40 TL olduğu açıklandı. Detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.