adplus-dvertising

İBB Meclisi’nde 2021 Faaliyet Raporu onaylandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2021 Senesi Faaliyet Raporu, ret oylarının fazla çıkmasına rağmen belediye yasaya göre, 4’te 3’lük çoğunluk sağlanmadığı için hukuken onaylanmış kabul edildi. Oylama öncesinde konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu, “İstanbul için en büyük tehdit, İBB Başkanı” şeklinde konuştu.
Takip et
İBB Meclisi’nde 2021 Faaliyet Raporu onaylandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 2021 Senesi Faaliyet Raporu ve gündem maddelerini görüşmek için toplandı. İBB Meclisi 1’inci Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul’un yönettiği mecliste faaliyet raporunu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sundu. İBB’nin dördüncüsünü gerçekleştirdiği Nisan ayı meclis toplantısında oylanan İBB 2021 Senesi Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Müdürlüğü teklifine mecliste 116 kabul oyuna rağmen 158 ret oyu verilirken, belediye yasaya göre, 4’te 3’lük çoğunluk sağlanamadığı için faaliyet raporu hukuken onaylanmış kabul edildi.

Konuşmasına artan zamlarla başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Maalesef ülkedeki neredeyse bütün tedarik zincirleri koptu. Eczaneler artık ilaç tedarik etmekte zorlanıyor. Tüm bunları biz yapmadık. Akaryakıt ve enerji fiyatlarına yahut döviz kurlarına biz karar vermiyoruz. Özetle yaşamakta olduğumuz ekonomik yıkımın sorumlusu belediyeler değildir. Akaryakıt, elektrik ve öbür girdilere yapılan inanılmaz zamlar devam ederken, Türk lirasının değeri her geçen gün hızla erirken, belediyelerin de gelir-gider dengeleri alt üst oluyor.

Ülke ekonomisindeki bütün bu olumsuzlukların belediyemiz bütçesine etkisi ise kaçınılmazdır. Bu vaziyetin da senenin ortasına doğru bizi yeni revize bütçe yapma mecburiyetinde bırakacağını görüyoruz. İktidarın bizi hedefleyen özel uygulamaları, mevzuat yaratma girişimleri saymakla bitmez. Elinizdeki Faaliyet Raporu, bu çabaların kesinlikle işe yaramadığının somut kanıtıdır” açıklamasında bulundu.

İBB Meclisi’nde 2021 Faaliyet Raporu onaylandı

“İstanbul’a bırakacağımız esas miras, raylı sistemler”

İBB’nin faaliyetlerini anlatan İmamoğlu, “İstanbul’dan dünyaya örnek olacak bir belediyecilik modeli geliştiriyoruz. İstanbul’da inşa ettiğimiz belediyecilik modelimizi iki kelimeyle özetlersek o iki kelime ‘Demokrasi’ ve ‘Kalkınma’dır. Bu aziz kentte demokratik katılımı ve yatırımları daha önce görülmemiş seviyelere çıkarıyoruz. İlk günden beri İBB’de, tüm yatırım harcamalarının şeffaf, katılımcı, bilimsel bir süreç sonunda ve sadece kamu faydası gözetilerek yapılmasını sağladık. Plansız, projesiz, seçime endeksli yahut vatandaşların parti tercihine göre şekillenen, sözde yatırımların devri bu kentte kapanmıştır. Yatırımlarımızla İstanbul’u güçlendiriyoruz. İstanbul’un kentsel dayanıklılığını artırmak için çalışıyoruz. İstanbul’u ekonomik, toplumsal, çevresel risk ve tehditlere karşı güçlendiriyoruz. Bizim İstanbul’a bırakacağımız esas miras, raylı sistemler olacak. Zira yatırım bütçemizin ortalama yarısını raylı sistem yatırımlarına harcıyoruz. Bu aziz kentte bireysel özgürlüğü, girişimciliği ve üretkenliği tetikleyecek özgür bir yaşam kuruyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İstanbul için en büyük tehdit: İBB Başkanı, onun siyasal zihniyeti ve yönetim anlayışıdır”

Düzenlenen toplantıda raporla alakalı mühim açıklamalarda bulunan İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu, “3 temel konu üstünde durmak istiyorum. Deprem, ulaşım ve trafik, son olarak da İBB’nin mali yapısı. İBB 2018’de 1,2 milyar olan deprem bütçesini, 257 milyona düşürdü. İstanbul esasında şu anda depremden daha büyük bir felaketi yaşıyor. O da, İBB Başkanı ve CHP. Bu zihinsel felaket, depremden daha tehlikeli bir felaket. Deprem için 257 milyon lira ayırmış, 134 milyonunu harcamış. Harcadık dedikleri parayı da afet riski çalıştayı, İstanbul ulaşım dayanıklılığı çalıştayı, İstanbul yenileniyor platformu lansmanı, etkileşimli bilgi ağı altyapı çalışması ve tsunami tabelasına harcamışlar. Yani deprem konusunda İstanbul’da 3 senede çalıştay, lansman, tsunami tabelası ve reklamdan başka hiçbir şey yapmamışsınız. İşte biz bunun için diyoruz ki, deprem bu yönetim için yalnızca ve yalnızca slogandan ve iletişim ofisi açmaktan ibarettir.

İBB Meclisi’nde 2021 Faaliyet Raporu onaylandı

Oysa İBB Başkanı, ‘Senede 20 bin, 5 senede İstanbul’a 100 bin konut yapacağım’ demişti. Deprem İstanbul için bir tehdit; İstanbul, deprem için hazırlık yapmak mecburiyetinde ama İstanbul için şu anda en büyük tehditlerden bir tanesi İBB Başkanı, onun siyasal zihniyeti ve yönetim anlayışıdır. 3 senede gerçekleştirdikleri İstanbul modelinin isimi batıran, partizan ve nobran. Bizim projemizi alıp yap, devlette tabii ki devamlılık mühimdir ama insan biraz utanır. 3 senede 1 adet metro projesi, ihale yapmamışsın. Çıkıp burada ben iş yaptım diyerek konuşuyorsun. Bir kente metro yapılıp yapılmayacağının kararını cumhurbaşkanı vermez. Paran varsa, projen hazırsa yaparsın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” açıklamasında bulundu.

“İstanbul, trafik yoğunluğunda 1’inci sırada”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na seslenen İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu, “İstanbul’da trafiğin problem olmaktan çıkacağını belirtmişti. Uluslararası trafik endeksi verilerine göre 2017-2018 senelerinde İstanbul trafik yoğunluğunda 6’ncı sıradaydı, şuanda ise 1’nci sırada. İBB Başkanı bunu çıkıp İstanbullulara açıklasın. İBB bence tam iflas etmiş bir tüccar halinde” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.