İBB lale soğanı alımını durdurunca Silivride tarlalar boş kaldı!

İBB Silivri'de lale üretimi yapan yetiştiricilere desteği kesince lale tarlaları bomboş kaldı lale imalatları durdu. İmalat daha önce İBB için alım garantisiyle yapılıyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “Alım Garantili Lale Soğanı Yetiştiriciliği” projesine son vermesinin sonrasında Silivri’de lale imalatı durdu. Boş kalan lale tarlaları havadan görüntülendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’nin 2008 senesinde başlattığı, “Alım Garantili Lale Soğanı Yetiştiriciliği” projesi kapsamında 30 milyon lale imalatı gerçekleştiriliyordu. İBB’nin projeye son verdiği öne sürüldü. Projeye dahil olan İBB’nin de ‘Bu köyde lale üretiliyor’ diye tabela astığı köy olan Silivri Seymen köyünde imalat durduruldu. Bölgenin hava görüntülerinde tarlaların boş olduğu görüldü. Tarlalarda sadece önceki senelerden kalan küçük bir alanda lale olduğu görüldü.

‘İBB ALIMI BIRAKTIĞI İÇİN MECBUREN ÜRETİM DURDU’

Köylülerin büyük kısmının lale imalatı döneminde geçimlerini sağladığını belirten Silivri Köyleri Süs Bitkileri Kooperatifi Imalat ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Erdinç Atmaca, şunları belirtti: “Köyümüze lale ekimi durmuş vaziyette. Biz lale ekimine İBB’nin sosyal sorumluluk projesi dahilinde başlamıştık. Ortalama 5-6 sene lale ekimini sürdürdük. Ancak İBB bizden lale alımını bıraktığı için desteğini kestiği için mecburen lale imalatı durdu. Lale soğuk iklimi çok sever burada iklim mühim. Burası ılıman daha sıcak kalıyor ve küresel ısınma nedeniyle de burada lale artık çok zor yetişiyor.

Lale imalatı olduğu zamanlarda burada büyük bir kesim lalenin ot alması, çiçek kırma gibi işlerde köylüler çalışıyordu. Laleden iyi kötü bir şeyler kazanabiliyorduk. Ancak şimdi imalat tamamen durdu. Lalelerin dışında bundan sonra buraya ayçiçeği, mısır ekeceğiz tarlalarımız boş kalmaz kesinlikle. Muhtemelen değerlendirilecek. Öte yandan daha önce İBB’nin kopan laleler için gıda boyası çalışması vardı başarılı da olundu ama daha sonra lalelerin imalatı ile beraber bu da durdu.”

MUHTAR: KARDEŞ YAPMADI, ÇOĞALTAMADIK

Lale ekiminin İBB’nin desteğini çekmesi ile durdurulduğunu ifade eden Silivri Seymen Mahalle Muhtarı Bahattin Gençer, “Şu anda burada lale imalatı durdu. Daha önce alım garantiliydi. Lale İBB’nin orman köylerini kalkındırma projesiydi. Buradaki köylülere kazanç sağlanacaktı. Ancak lale birkaç yıldır burada hiç çıkmıyor. Ekilmemesinin nedeni de soğanları burada çoğaltmamız gerekiyordu toprakla alakalı mi farklı nedenlerden dolayı mı çoğalmıyor bilmiyoruz. Kardeş yapmadığı için de laleyi çoğaltamadık. 10-15 aile lale üretiyorsa bunu ilk etapta azalttılar. Bakıldı ki buda çözüm değil imalatı kestiler. Artık lale burada ekilmiyor” şeklinde konuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı