İBB, Kadıköy-Sultanbeyli Metro Hattı İçin Harekete Geçti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu göreve gelir gelmez metro hatlarına öncelik vereceğini açıklamıştı. 2 yıl önce projesi tamamlanan Kadıköy-Sultanbeyli metro hattı için harekete geçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 sene önce proje çalışmalarına girişilen 18.4 kilometrelik Kadıköy-Sultanbeyli Raylı Sistem Hattı’nın inşaatı için sayılı günler kaldı. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) dönemi başlatılan yeni metro hattı, proje aşamasındaki Bakırköy İncirli’den başlayıp Söğütlüçeşme’ye giden ve “Kısa Boğaz Hattı” olarak adlandırılan metro hattı ile entegre olarak direkt Avrupa yakasına bağlanacak.


KADIKÖY-SULTANBEYLİ METRO HATTI 7 İSTASYONDAN OLUŞACAK

İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü’nce 2017 senesinde proje çalışmalarına girişilen 18.4 kilometrelik Kadıköy-Sultanbeyli Metro hattının proje tanıtımı dosyası 11 Eylül 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü’ne sevk edildi. 17 Eylül 2019 günü de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) dönemi resmen başlamış oldu. Hazırlanan proje tanıtım dosyasında bulunan bilgiler uyarınca Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerini içine alacak yeni metro hattı 7 tane istasyona sahip olacak. Kadıköy-Sultanbeyli Metro Hattı güzergahı; “Esatpaşa, Finans Merkezi, Ataşehir, Türk-İş Blokları, Ferhatpaşa, Samandıra, Veysel Karani” istasyonlarından meydana gelecek.

İNŞAATI 46 AY SÜRECEK

Yatırım ücreti 4 milyar 653 milyon 264 bin TL olarak tespit edilen yeni hattın; gerekli izinlerin sona ermesinin ardından “ÇED Gerekli Değildir” kararı alınması sonrasında inşaatına girişilecek. Metro inşaatının 46 ayda sona ermesi tahmin ediliyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı