İBB, İstanbul’da deprem için tsunami tabelaları koydu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerde sahillere ‘tsunami tahliye yolu’ tabelaları koyuyor. İBB tabelalarla, depremden sonra tsunami tehdidiyle karşı karşıya kalabilecek, kalması muhtemel alanlardan vatandaşların uzaklaşmasının sağlandığını açıkladı.
Takip et
İBB, İstanbul’da deprem için tsunami tabelaları koydu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “İstanbul’da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı’ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler” diyerek konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelerde sahillere ‘tsunami tahliye yolu’ tabelaları koyuyor. Tabelalarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.

İstanbul’da tsunami riskini ise Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy değerlendirdi.

Ersoy, “Marmara Denizi iç denizi olmasına karşın tsunami riski var. Tsunami tarihsel dönemlerde de olmuştu. Bu sebeple Marmara Denizi kıyılarının tsunami açısından tehlikeli olduğunu söylemeliyim. Geçmişte Marmara Denizi ‘inde yaşanan depremler İstanbul ve çevresini hep etkilemiştir. Bu depremlerle beraber tsunami gerçeğini de ifade etmek gerekiyor. Son 2 bin sene içerisinde 30’un üstünde tsunami var” şeklinde konuştu.

“TSUNAMİ VAZIYETINDE VATANDAŞLARIN YÜKSEĞE DOĞRU KAÇMASI GEREKİYOR”

Prof. Dr. Ersoy, “Marmara Denizi’nde tsunami olacağını biliniyordu fakat sakınım planları yoktu. Yani, tsunami tehlikesi gerçekleşirse vatandaşların ve yetkililerin ne yapacağı bilinmiyordu. Pasifik’teki dalga yüksekliği Türkiye’de görülmez. Bizde, tsunami dalga boyu birkaç metre olur. Yani 1 metrelik dalga Marmara kıyılarında, kıyıdan içeriye 50 metre bile girse sahildeki tüm arabaları ve insanları denize çekebilir. Çünkü bir arabanın hacmiyle suyu karşılaştırdığımızda aynı hacimdeki su arabası kıyıdan alır denizin içine çekebilir. Öyle bir vaziyette vatandaşların yükseğe doğru kaçması gerekiyor” diyerek konuştu.

“NASIL DAVRANACAĞIMIZI BİLİRSEK TSUNAMİDEN ZARAR GÖRMEYE BİLİRİZ”

Prof. Dr. Ersoy, “Tsunamide ilk dalga genellikle centilmen dalgadır. Bu dalga yıkıcı değildir, sonrasında gelen ikinci ve üçüncü dalga çok yıkıcı olabilir. Hem dalga geldiğinde, hem çekildiğinde kıyıda tahribat oluşabilir. Ama bizler nasıl davranacağımızı bilirsek tsunamiden zarar görmeye biliriz” ifadesini kullandı.

“TESİSLERİN TSUNAMİ RAPORLARI ALMASI GEREKİYOR”

Tsunaminin kıyıya, vatandaşa ve deniz yapılarına ciddi hasar verebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Ersoy, “Buraların tsunamiye karşı ne kadar dayanıklı olduğu konusunda araştırmalar yapılması gerekiyor. Hatta tesislerin tsunami raporları alması gerekiyor. Biz bu zamana kadar insanlara fakat tsunaminin varlığını kabul ettirebildik. Türkiye’de tsunami olabileceğinin varlığı yeni yeni oluşmaya başladı. Bu zamana kadar ‘tsunami açık denizlerde olur, kapalı denizlerde olmaz’ gibi bilgisiz, cahilce cümleler kuruldu. Fakat bu doğru değil. Marmara Denizi gibi iç denizlerde de tsunami olabilir” ifadelerini kullandı.

İBB, İstanbul’da deprem için tsunami tabelaları koydu!

“TSUNAMİ DALGALARININ KIYIYA ERİŞME SÜRESİ 5 İLE 30 DAKİKA ARASI”

Marmara Denizi için tsunami dalgaların kıyıya erişme süresi 5 ile 30 dakika arası olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, “İstanbul’da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı’ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler. Tsunami zaten kıyıdaki dar bir alanda bile etkili olsa bu bütün İstanbul kıyılarının tsunamiden etkileneceğini gösteriyor. Kıyıda uyarıcı tabelaların olmasını şiddetle onaylıyorum. Çünkü panik anında insanlar nereye kaçacağını bilemez. Fakat kişiler tsunami bölgesinde olduğunda nereye kaçacağını bilir” dedi.

“TABELALARINI VATANDAŞLARA YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

‘Tsunami tahliye yolu’ tabelalarını ilk defa gören Alev Aya, “İstanbul için deprem çok mühim. Depremin arkasından tsunami gelmesi de olası bir vaziyet. Bu, bilinçlendirme tabelası. Tabela, bence çok iyi oldu. Vatandaşlara yararlı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Nazan Balcı, “Tabelanın biraz daha göz seviyesinde olmasını tercih ederdim. Görebilirlik açısından daha iyi olurdu” ifadelerini kullandı.

Tabela çok mantıklı olduğunu vurgulayan Eyüp Çim, “Ülkemizde de çok düşük bir olasılık olmasına karşın tsunami riski olduğu için oldukça doğru bir eylem” diyerek konuştu.

İBB’den yapılan açıklamada ise tabelalar ile depremden sonra tsunami tehdidiyle karşı karşıya kalabilecek, kalması muhtemel bu alanlardan vatandaşların uzaklaşmasını gerektiğini gösterildiği söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.