IBB, Fatih Sultan Mehmet portresini 6,5 milyon liraya satın aldı!

Londra'da düzenlenen bir müzayede de satışa çıkarılan Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in portesi IBB 6,5 milyon lira ödeyerek satın aldı.
Takip et
IBB, Fatih Sultan Mehmet portresini 6,5 milyon liraya satın aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri” arasında yer verilen Fatih Sultan Mehmet’in orijinal portresini 770 bin sterline satın aldı.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, belediye Osmanlı İmparatorluğu’nun entelektüel birikimiyle öne çıkan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portresinden birisini müzayede neticesi satın aldı.

National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri”nden biri olan Fatih Sultan Mehmet’in portresinin de yer aldığı müzayede, koronavirüs nedeniyle 2 ay gecikmeli olarak gerçekleştirildi. Müzayedede İBB’yi Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti.

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 senesinde yapılan ve padişahın başka bir kişi ile resmedilen tek portresi, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca meşhur Christie’s salonundaki müzayedede alıcıların beğenisine sunuldu.

İBB, portreyi 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın aldı.

İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” ifadelerini kullandı. 

IBB, Fatih Sultan Mehmet portresini 6,5 milyon liraya satın aldı!

ESER HAKKINDA

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı öngörülüyor.

Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480. Belki de 3 Mayıs 1481 tarihinde zehirlenerek öldürülen Fatih Sultan Mehmet’in, ressam Bellini’ye verdiği son pozlardan biri.

Müzayede evinde “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu kapsamında satışa sunulan portrede imza bulunmuyor.

IBB, Fatih Sultan Mehmet portresini 6,5 milyon liraya satın aldı!Tuval üstüne yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4; boyu ise 45,4 santimetre.

İKİNCİ FİGÜRÜN GİZEMİ

Portrenin büyük gizemlerinden birini Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür teşkil ediyor. Sakalsız ama Osmanlı giysileri içindeki erkek figürünün Fatih’in 3 oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği öngörülüyor.

15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen portrenin bir öbür önemi de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olması. Portre son olarak özel bir koleksiyoncu tarafından 2015’te satın alınmıştı.

Bu portrelerden en ünlüsü Bellini imzasını taşıyor ve Londra’da Ulusal Galerinin koleksiyonunda bulunuyor.

Londra’da geçen sene yapılan farklı müzayedelerde Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” tablosu 6 milyon 315 bin sterline, Bellini’nin takipçilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi ise 5 milyon 323 bin sterline alıcı bulmuştu.

BELLİNİ’Yİ DENEYEREK İŞE ALDI

Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 seneleri arasında yaşayan ressam Bellini’yi 1479 senesinde İstanbul’a davet etti. Resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için, saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirdi. Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.