İBB, 11 Mayıs için İstanbul’da yaşayanları uyardı!

Koronavirüs salgınında normalleşme süreci 11 Mayıs'ta başlıyor. Süreçle alakalı bazı uyarılarda bulunan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, ulaşımda sorun yaşanabileceğine dikkat çekti. Yapılan açıklamada, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması istendi.

İBB, 11 Mayıs Pazartesi günü başlayacak normalleşme hakkında uyarılarda bulundu. Pek çok işletmenin tekrar faaliyete geçecek olması sebebiyle İstanbul’da özel araç ve toplu taşıma kullanımında ciddi artış beklendiği söylendi.

Mecbur kalınmadıkça sokağa çıkılmaması uyarısında bulunan İBB’den yapılan açıklama şu şekilde:

“İBB olarak, Pazartesi günü başlayacak normalleşme hakkında uyarılarda bulunuyoruz. Toplu taşıma araçlarında olağanüstü kısıtlamalar sürdüğü için 11 Mayıs Pazartesi günü ulaşımda güçlükler meydana gelebilir. Vatandaşlarımıza evde kalmalarını, mümkün olduğunca evden çalışmaya devam etmelerini öneriyoruz.

Kıymetli İstanbullular;

11 Mayıs 2020 Pazartesi günü, pek çok işletmenin tekrar faaliyete geçecek olması sebebiyle, İstanbul’da özel araç kullanımı ama daha önemlisi toplu taşıma kullanımında ciddi bir artış beklemekteyiz.

‘SALGIN HALEN DEVAM ETMEKTEDİR, MECBURI OLMADIKÇA LÜTFEN EVDEN ÇIKMAYINIZ’

Önemli bir örnek olarak; daha 11 Mayıs’ta başlayacak serbesti başlamadan 8 Mayıs Cuma günü toplu taşımada 1 milyon 336 bin geçiş olmuştur. Böylece, 20 Mart tarihinden bugüne İstanbul’da en fazla toplu taşıma kullanılan gün geçtiğimiz Cuma olmuştur.

Salgının toplu taşıma araçlarında hızlı ve kolay yaygınlaştığı bilim insanlarınca açıklanmıştır. 11 Mayıs Pazartesi günü başlatılacak yeni serbestilerle toplu taşıma kullanımının çok daha çok artacağını öngörüyoruz ve siz kıymetli halkımızı şu mühim başlıklarla bilgilendirmek istiyoruz:

1. Salgın halen devam etmektedir, mecburi olmadıkça lütfen evden çıkmayınız.

2. Toplu taşımayı kullanmak yerine mümkünse yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediniz.

3. Toplu taşımayı kullanmak zorundaysanız, yoğun saatlerde değil sabah 10:00’dan sonra akşam da 16:00’dan önce toplu taşıma araçlarını kullanınız.

4. Otobüs duraklarında, metro istasyonlarında fiziki mesafenizi en az 1-2 metre ile koruyun.

5. Maskesiz toplu taşıma araçlarına binmek yasaktır. Öte yandan yüzeylere, merdiven korkuluklarına, toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlara dokunmamaya özen gösteriniz.

6. Kullandığınız maske ve eldivenleri lütfen çöp poşetlerine atınız. Ellerinizi yüzünüze sürmeyiniz ve toplu taşıma kullanımından sonra ellerinizi yıkayınız.

‘NORMALLEŞME BAŞLIYOR AMA TOPLU TAŞIMA KURALLARINDAKİ OLAĞANÜSTÜ DÜZENLEMELER DEVAM ETMEKTEDİR’

Değerli İstanbullular;

Sayın Sağlık Bakanımız tarafından da İstanbul’un Türkiye’deki salgının merkezi olduğu belirtilmiş ve en çok hastanın ve ölümün İstanbul’da meydana geldiğinin altı çizilmiştir.

İBB Bilim Kurulu, 11 Mayıs’ta başlayacak serbestinin henüz erken bir açılma olduğunu belirtmiştir. Buna karşın, normalleşme adımları atılırken toplu taşımaya dair herhangi bir yeni düzenleme de getirilmemiştir. Yani 11 Mayıs’ta normalleşme başlıyor ama toplu taşıma kurallarındaki olağanüstü düzenlemeler devam etmektedir.

Bilindiği üzere, otobüslere ve metrolara fakat koltuk sayısının yarısı kadar yolcu alınabiliyor, ayakta da oturan yolcunun yarısı kadar yolcu taşınıyor. Bu 100 kişilik bir otobüsün ortalama 25 kişi, 1600 kişilik bir metronun 300 kişi taşıyabileceği manasına geliyor. Pandemiyle mücadele uygulamaları devam ettiği için Pazartesi günü mutlaka duraklarda bazı yolcularımızı bekletmek vaziyetinde kalacağız. Lütfen sabırla yeni ve boş aracımız gelene kadar bekleyiniz.

Belirtmek isteriz ki, İstanbul’da bütün toplu ulaşım seferleri 11 Mayıs Pazartesi günü yüzde 100 kapasite ile çalışacaktır. Buna karşın yolcu taşımasında kısıtlamalar sebebiyle sıkıntı meydana geleceği da alenen ortadadır. Yapılan yeni düzenlemeyle ticari taksilerin 3 yolcu almasına karar verilmiştir. Bunun manası şudur; 2 metrekarelik alanda şoför dahil 4 kişi yolculuk edebilir. Oysa toplu taşıma araçlarında bu şekilde bir serbesti henüz başlamamıştır.

Bu vesileyle Pazartesi günü ve ardından toplu taşımada elimizde olmayan sebeplerle siz kıymetli yolcularımızın bir bölümü mağduriyet yaşayabilir. Değerli halkımıza, tekrar belirtmek isteriz ki salgın tehlikesi sürmektedir ve mümkün olduğunca evde kalarak lütfen sağlığınızı koruyunuz.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı