adplus-dvertising

Hypatia taşı dünyaya ait değil! Süpernovadan gelmiş…

Bilim insanları, 1996’da Mısır’da bulunan göktaşının özel bir tür süpernovadan gelmiş olabileceğini açıkladı.
Takip et
Hypatia taşı dünyaya ait değil! Süpernovadan gelmiş…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hypatia isimi verilen taşın kimyasal yapısını inceleyen araştırmacılar, taşın milyarlarca sene önce bir yıldızın patlamasıyla oluşan bir süpernovadan kalma toz ve gazları bulundurabileceğini söyledi.

Independent Türkçe’deki habere göre Güney Afrika’daki Johannesburg Üniversitesi’nden incelemenin başyazarı Jan Kramers, 17 Mayıs’taki açıklamasında, taşın “Tip Ia süpernova” olarak bilinen ve bir beyaz cüce yıldızın şiddetli biçimde patlamasıyla oluşan bir süpernovanın Dünya’daki ilk somut örneği niteliğinde olabileceğini ifade etti.

Hypatia taşı dünyaya ait değil! Süpernovadan gelmiş…

Bilim insanları, kimya analizlerinde taşın olağandışı biçimde düşük seviyede silikon, krom ve manganez içerdiğini söyledi. Bu elementlere Güneş Sistemi’nin iç yörüngelerinde çok ender rastlanıyor.

Öte yandan taşın, Güneş Sistemi’ndeki değerlere kıyasla gene sıradışı biçimde oldukça fazla demir, sülfür, fosfor, bakır ve vanadyum barındırdığı da belirlendi.

Kramers, belirlenen elementlerin “Güneş Sistemi’nde ilkel ya da gelişmiş evresinde yer alanlardan tamamen farklı olduğunu, meteorlar ve Asteroit Kuşağı’ndaki cisimlerle de açıklanamadığını” söyledi.

Bilim insanları, farklı test ve ölçümlerden sonra taşın bu enteresan yapısının fakat “Tip Ia süpernova”lardan gelebileceğine işaret ettiği fikrine vardı.

Araştırmacılar, çalışmalarını devam ettirdiklerini söyleyerek taşla alakalı mevcut değerlendirmelerin şuanlık hipotez niteliğinde olduğunu da vurguladı. (Fotoğraf: Live Science / Romano Serra)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.