adplus-dvertising

Huzur kenti Tunceli’de yaylacılar güven içerisinde dağlara çıkıp hayvancılık yapıyor

Son senelerde yapılan başarılı operasyonlar ile sanki huzur şehri haline gelen Tunceli’de besiciler yüksek rakımlı dağlardaki yaylalarda güven içerisinde hayvancılık yapıyor.
Takip et
Huzur kenti Tunceli’de yaylacılar güven içerisinde dağlara çıkıp hayvancılık yapıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Senelerdir terörle anılan Tunceli, güvenlik kuvvetlerinin başarılı operasyonları, etkin kullanılan SİHA ve İHA’lar neticesi huzur, turizm, spor ve tatil kentine dönüştü. Buna en çok sevinenlerin başında ise besiciler geldi. Önceleri yaylalara çıkmaya korkan besiciler, şuanda huzur içerisinde dağlara çıkıp hayvanlarını otlatıyor. Yüksek rakımlarda kurdukları çadırlarda kalarak hayvanlarını otlatan besiciler, buradan kazandıkları ile ailelerini geçindiriyor. Çocukların koşup oynadığı yaylalar görenlerin yüzünde tebessüm yaratıyor.

4 ay yaylada kalıyorlar

Pertek’ten yaylaya çıktılarını aktaran Hasret Ok, “Burada sürü besliyoruz. Köyümüzde bir ay sağım yaptıktan son yaylaya geliyoruz. Yaylada 3-4 ay kalıyoruz. Okullar açılmadan önce çocuklarla birlikte köyümüze dönüyoruz. Ortalama 4 ton peynir satıyoruz” şeklinde konuştu.

Huzur kenti Tunceli’de yaylacılar güven içerisinde dağlara çıkıp hayvancılık yapıyor

Pertek’ten Pülümür’e gelip yaylalarda konakladıklarını dile getiren 10 yaşındaki Çağan Düzyaz, “Koyunları otlatıyoruz, yaylalar güzel. Okullar başlayınca geri köye dönüyoruz. Burada gezerek zaman geçiriyoruz” diyerek konuştu.

Besici Deniz Düzyaz ise “30 senedir bu mesleği yapıyorum. Tunceli dağlarına geldik. Bu yıl Sene dağına geldik, geçen yıl Bahar yaylasındaydım. Yayları güzel, sürü bu yıl verimli, süt de güzeldi. 8 gurup ile buraya girdik” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da dün twitter adresinden yaptığı paylaşımda İHA’ların görüntülerini paylaşarak, “İHA’ların kamerasından Tunceli Munzur’da sıradan bir gün. Şu koyunların dağlarda otlamasına bak hele. Bu topraklarda artık her mevsim bahar, her mevsim huzur hüküm sürüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.