adplus-dvertising

HÜRJET projesinde önemli gelişme: Üretilen ilk ön gövde montaj hattına taşındı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak tasarlanan ve geliştirilen Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET projesinde mühim bir kilometre taşı daha kaydedildi ve uçağın ilk ön gövdesi imalat hattından son montaj hattına taşındı. 18 Mart 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan HÜRJET’in bütün parçaları son montaj hattında birleştirilerek yer testlerine başlanacak.
Takip et
HÜRJET projesinde önemli gelişme: Üretilen ilk ön gövde montaj hattına taşındı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Havacılık alanında özgün projelere imza atan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2017 senesinde kendi öz kaynakları ile başlattığı HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesinde ilk ön gövde imalatı tamamlanarak son montaj hattına taşındı. Toplamda 8 bine yakın parçadan oluşacak HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesinin bütün elektronik alanlarının yönetiminin gerçekleştirileceği ön gövde için 350 parça bir araya getirildi. Alüminyum ve kompozit parçalardan oluşan ön gövde üstünde uçağın görev bilgisayarı, hareketli yüzeylerin kontrol edileceği alanlar, aviyonik sistemler ile uçağa yön verecek elektronik bileşenler yer alıyor.

HÜRJET projesinde önemli gelişme: Üretilen ilk ön gövde montaj hattına taşındı

“HÜRJET projemizi 18 Mart 2023 tarihinde gökyüzü ile buluşturacağız”

HÜRJET Projesi çerçevesinde son montaj hattına taşınan ilk ön gövde için görüşlerini paylaşan Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, “Ülkemizin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET’in ilk komponentini son montaj hattına taşımanın heyecanı içindeyim. Ülkemizin jet pilotu eğitimine katkı sağlayacak yeni nesil teknolojilerle donatılmış olan HÜRJET projemizi 18 Mart 2023 tarihinde gökyüzü ile buluşturacağız. 2023 senesinde Cumhuriyetimizin birinci asrı kutlanırken, ülkemizin vizyon projeleri HÜRJET ve ATAK 2 ilk uçuşları ile bizleri gururlandıracak. Milli Muharip Uçağımız da hangardan çıkarak bizlere çifte sevinci yaşatacak. Havacılık alanında mühim bir dönüm noktası olan bu tarihi anın gerçekleşmesi için emeklerini esirgemeyen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Havacılığın bütün alanlarında projeler geliştiriyoruz, bizlerden desteğini esirgemeyen devletimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

45 bin feet irtifaya kadar görev yapabilecek

12 Ocak 2022 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) tarafından seri imalat kararı alınan tek motorlu ve tandem kokpitli HÜRJET Jet Eğitim Uçağı, üstün performans nitelikleri ile modern savaş uçağı eğitiminde kritik bir rol oynamak üzere tasarlanmıştır. Harbe Hazırlık Geçiş Eğitimi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız) ve Akrobatik Gösteri Uçağı gibi roller icra edebilecek olan HÜRJET, 1,4 mach hız ile +8-3g limitlerine sahip. HÜRJET 45.000ft irtifaya kadar görev yapabilecek ve 3 tona yakın yararlı yükü gövdesinde taşıyabilecek. Gelişmiş insan makine arayüzü, dijital kontrollü uçuş sistemi, dahili yöntem eğitimi ve sanal eğitim sistemleri ile HÜRJET, yeni nesil hava aracı uçuş deneyimi sunacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.