adplus-dvertising

Hulusi Akar’dan mayın açıklaması: İstanbul Boğaz’ı sürekli kontrol altında!

Kayseri’de konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna’daki çatışma bölgelerinden sivillerin tahliyesiyle alakalı çalışmlara ilişkin bilgi verdi.
Takip et
Hulusi Akar’dan mayın açıklaması: İstanbul Boğaz’ı sürekli kontrol altında!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2’nci Hava İkmal Merkez Komutanlığı’nda gerçekleştirilen ‘Kayseri Uçak Fabrikası Kitabı Tanıtım’ programına, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Vali Şehmus Günaydın, AK Parti Kayseri milletvekilleri Taner Yıldız, İsmail Tamer ve İsmail Emrah Karayel, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri ve 2’nci Hava İkmal Merkez Komutanlığı personeli katıldı.

Programda konuşan Bakan Akar, “Ukrayna’daki vatandaşlarımızın ve bütün sivillerin bölgeden güvenli bir biçimde tahliyesi için gemi dahil her türlü desteği sağlayabileceğimizi başlangıçtan itibaren ifade ettik. İlaveten gemilerimizin giderken insani yardım malzemesi götürmesi de planlanmıştır. Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne daima saygılı olduğumuzu ifade ediyoruz. Her fırsatta daha çok can kaybı yaşanmaması ve bir an önce huzur ve istikrarın temini için acilen bir ateşkese ihtiyaç olduğunu her vesilede vurguladı, vurulamaya da devam ediyoruz” diyerek konuştu.

‘SİVİLLERİN TAHLİYESİ İÇİN DESTEK SAĞLAYABİLECEĞİMİZİ İFADE ETTİK’

Ukrayna’daki Türklerle beraber öbür sivillerin de tahliyesine yönelik çalışmalara da değinen Bakan Akar, “Ukrayna’daki vatandaşlarımızın ve bütün sivillerin bölgeden güvenli bir biçimde tahliyesi için gemi dahil her türlü desteği sağlayabileceğimizi başlangıçtan itibaren ifade ettik. İlaveten gemilerimizin giderken insani yardım malzemesi götürmesi de planlanmıştır. Öbür taraftan Ukrayna’da bulunan A400M uçaklarımız ile ticari gemilerimizin de Türkiye’ye bir an önce emniyetle intikalleri için koordinasyonumuzu alakalı makamlarla sürdürüyoruz. Bu faaliyetlerden sorumlu Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanları ve karargahları ile her seviyede muhataplarımızla temaslarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELEMİZİ KESINTISIZ SÜRDÜRÜYORUZ’

İstanbul Boğazı açıklarında etkisiz hale getirilen mayınlara ilişkin de değerlendirmede bulunan Akar, şu şekilde konuştu:

“Bölgedeki istikrarın sürdürülebilmesi ve herhangi bir tırmanmaya sebebiyet vermemek için mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız, İHA’larımız, helikopterlerimiz ve öbür unsurlarımızla sürüklenen mayınlarla alakalı lüzumlu önlemleri aldık. Mücadelemizi kesintisiz sürdürüyoruz. Şu anda Boğazlarımızda, oradaki deniz trafiğinde hiçbir problem olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik çeşitli iddialar mevcut. Bütün olasılıkları değerlendirerek konuyu hassasiyetle inceliyor, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Elde yeterli somut veri olmadan herhangi bir hüküm verilemeyeceğini belirtmek istiyorum. Bu konuda üstümüze düşen her türlü gayreti bugüne kadar gösterdik. Gayretlerimiz, bundan sonra da devam edecek.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.