Hulusi Akar: YPG Barış Pınarı Harekatı Bölgesinden Çekilmedi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar terör örgütü YPG’nin Barış Pınarı Harekatı bölgesinden çekilmediğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan paylaşılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilerle bir araya geldi.

Sohbet esnasında gündem ile alakalı soruları da yanıtlayan Bakan Akar, terör örgütü PKK/YPG’nin harekat bölgesinden çıkmadığını açıkladı. Akar ayrıca, ABD askeri ataşesini Genelkurmay’a çağırıp bu durumu sorduklarını ve izahat talep ettiklerini ifade etti.

İşte Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Derdimiz terörün Suriye’nin kuzeyinde kalmaması. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Böyle bir şey aklımıza gelmez. Terör örgütlerinin varlığı, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğüne de karşı hareket. Türkiye’nin çabalarından Suriyeli kardeşlerimiz de yararlanacak. Bayağı mesafe aldık, tehdidi önledik. Ancak bu mücadele sona ermez. Bitmeyeceğinin farkındayız. Bu sebeple bugüne dek ne gerekiyorsa yaptık, yapmayı da sürdüreceğiz.

“YPG BÖLGEDEN ÇEKİLMEDİ”

YPG terör örgütünün Barış Pınarı Harekat Bölgesinde olduğu görülüyor. ABD’nin de ‘çıkardık’ diye açıklamaları açık ve seçik. ABD askeri ataşesini Genelkurmay’a çağırıp ‘Yazınız bu, hepsi çıktı dediniz. Şimdi şehitler oldu burada. 17 Ekim’de imzaladığınız anlaşma da ortada. bu sebeple bunun izahı nedir?” diye sorduk. Bununla da kalmayıp bakanlık seviyesine dek mektup ya da telefonla söyleyecek bir çalışma içine girdik. Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı ile bir araya geleceği 13 Kasım öncesinde bunların belgelenmesi gerek. İrili ufaklı her konuşmayı, kaç yazı yazmışız, kaç kişi olmuş hepsini yazıyoruz. 13 Kasım’a dek kaydedip tenkitlerimiz, ricamız, sorularımız bunlardır diye söyleyebilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı