Hulusi Akar: 342 Terörist Etkisiz Hale Getirilmiştir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlıkta düzenlediği toplantıda şu ana kadar 342 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün katılımıyla bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Bakan Akar, Barış Pınarı Harekat ile ilgili bölgeden gelen görüntüler eşliğinde açıklamalarda bulundu.

Akar, operasyon bölgesinde alınabilecek bütün önlemlerin alındığını belirterek, "Hedefimizin Fırat'ın doğusunda DEAŞ, PKK/PYD-YPG başta olmak üzere teröristlerin varlığını sonlandırmak ve burada bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına, evlerine dönmelerini sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

HASSASİYET GÖSTERİLİYOR

Barış Pınarı Harekatı'nın, BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan ‘Meşru Müdafaa Hakkı’, Türkiye´nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik kararları çerçevesinde devam ettirildiğini belirten Bakan Akar, "Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivil, masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost, müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir" değerlendirmesini yaptı.

BAŞLANILAN OPERASYON TAMAMLANACAK

Türkiye’nin IŞİD’e karşı karada göğüs göğüse çarpışan tek NATO ve koalisyon ülkesi olduğunu özellikle vurgulayan Bakan Akar, Fırat Kalkanı Harekatı ile 3 binden fazla IŞİD’linin etkisiz hale getirdiğini hatırlattı. Akar, Barış Pınarı Harekatı'nın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiğini ifade ederek, "Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz. Başladığımız faaliyeti inşallah alnımızın akıyla başarıyla tamamlayacağız. Harekat planladığımız şekilde başarıyla devam ediyor. Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi" diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı