Hükümet kira artışlarına karşı yeni formül arıyor!

Kiralardaki fahiş artışa karşı planlanan formül yaşama geçerse kiralamak için ev ve işyeri üretecek firmalara vergi avantajı sağlanacak. Şu ana kadar yalnızca satmak için gayrimenkul üreten TOKİ’nin yanı sıra belediye firmalarının de sisteme dahil edilmesi ve kiralama yapabilmeleri üstünde duruluyor.
Takip et
Hükümet kira artışlarına karşı yeni formül arıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dönemde hızla artan kira fiyatlarına çare olacak yeni bir formül üstünde duruluyor. Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre firmalar belli bir müddet kiraya verilmek koşuluyla ev yahut işyeri üretecek. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. Gayrimenkul sahibi firmalar, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek.

Kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda yalnızca satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de yararlanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye firmalarının de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor. AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün yaşama geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

ÜNİVERSİTE KENTLERİ

Edinilen bilgiye göre, özellikle üniversitelerin yoğun olduğu şehirler başta olmak üzere kira fiyatlarında bu yaz meydana gelen hızlı artış, AK Parti’de de gündem konusu oldu. Ekonomi kurmaylarının yaptığı toplantılarda kira fiyatlarına müdahalenin teknik olarak mümkün olmadığı, fakat kiralık konut ve dükkan imalatına ilişkin düzenlemeler yapılabileceği söylendi. Bu konuda seçim bölgelerinde çok sayıda şikayet alan vekillerin konuyu Ankara’ya taşıdığı ifade ediliyor.

ŞİKÂYETLER ARTTI

Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Antalya gibi illerde fiyatlardaki fahiş değişim üstüne, kiracılar ‘platform’ kurarak çalışmaya başlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta olmak üzere muhalefet, kira fiyatlarına ilişkin çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdiler. Gerçekçi olmayan fahiş fiyat artışlarının engellenmesine için ortaya atılan bazı önerilerin değerlendirmeye alındığı öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, kira maksatlı konut ve iş yeri imalatına ilişkin yeni düzenlemeler yapabileceği söyleniyor. Yalnızca kiralamak maksadıyla konut ve işleri üreten firmaların, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDV’lerden muaf tutulabileceği veyi indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylece kiralama maksatlı konut ve işyeri imalatının cazip hale getirilebileceği ifade ediliyor.

ÖNERİLER İNCELENİYOR

Kiradan alınan vergi tutarlarının, bu maksatla hizmet edecek firmalardan farklı uygulanması, yasal alt yapının değiştirilmesi, beyanneme mecburiyeti gibi uygulamalarda farklılığa gidilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Yasal alt yapının yaratılması vaziyetinde, satış maksatlı imalat yapan bazı firmaların de bu sistemi dönebileceği ifade ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.