Hukuk fakülteleri artık 5 yıl olacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Özgür birey, kuvvetli toplum, daha demokratik bir Türkiye’ vizyonuyla hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Hukuk fakülteleriyle alakalı konuşan Erdoğan, “Hukuk fakültelerinde öğrenim süresini 5 seneye çıkarıyoruz. Kontenjanlarını da daha özellikli eğitim verilecek biçimde gözden geçiriyoruz” ifadelerinde bulundu.
Takip et
Hukuk fakülteleri artık 5 yıl olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’ndan mühim açıklamalarda bulundu. İnsan Hakları Eylem Planı’nın 11 ilkesini duyuran Erdoğan öte yandan hukuktaki reformları tek tek açıkladı.

KONTENJANLAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Hukuk fakülteleriyle alakalı de konuşan Erdoğan, “Hukuk fakültelerinde öğrenim süresini 5 seneye çıkarıyoruz. Kontenjanlarını da daha özellikli eğitim verilecek biçimde gözden geçiriyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ANAYASA MAHKEMESİNDE STAJ İMKANI

Eylem Planı kapsamında hedeflerinden de bahseden Erdoğan, “Hakim, savcı ve avukat adaylarına Anayasa Mahkemesi’nde staj olanağı getiriyoruz” şeklinde konuştu.

11 TEMEL İLKEDE HUKUK GÜVENLİĞİ İLKESİ

Hukukun her şeyden üstün olduğunu söyleyen Erdoğan şu sözleri belirtti:

“İnsan onuru, tüm hakların özü olarak hukukun etkin koruması altındadır. Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri nedenler temelinde hiçbir ayrımcılık söz konusu olmaksızın herkes hukuk önünde eşittir. Bağımsız ve tarafsız yargı ile korunan hukuk devleti, hak ve özgürlükler ile adaletin teminatı olarak her alanda tahkim edilir”.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.