adplus-dvertising

Huawei ICT Akademi Programı’nın yeni üyesi Doğuş Üniversitesi

Huawei’nin dünyada yürüttüğü Huawei ICT Akademi Programı’nın, Türkiye bölümüne Doğuş Üniversitesi de dahil oldu. Üniversitelerde bilişim ve teknoloji ile alakalı alanlarda öğrenim gören yetenekli gençleri geliştirmeyi hedefleyen program kapsamında öğrencilere; 5G, yapay zekâ, ağ teknolojileri gibi konularda ek dersler ve eğitimler veriliyor. Doğuş Üniversitesi, Türkiye’den programa katılan 24’inci yüksek eğitim kurumu oldu.
Takip et
Huawei ICT Akademi Programı’nın yeni üyesi Doğuş Üniversitesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversitelerle ortaklaşa yürütülen ve kâr maksadı gütmeyen Huawei ICT Akademi programı çerçevesinde, öğrencilerin gelecekteki iş yaşamlarına katkı temin etmek maksadıyla, bütün dünyada geçerliliği olan Huawei eğitim ve sertifikasyon kursları veriliyor. Bu program öte yandan, firmalar ve eğitim kurumları arasında bir köprü görevi görerek, bilişim sektörü için bir kabiliyet ekosistemi yaratılmasına da katkıda bulunuyor.

Doğuş Üniversitesi’nin programa katılımıyla alakalı protokol töreni kurumun İstanbul Dudullu yerleşkesinde düzenlendi. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Turgut Özkan, Mütevelli Heyet Danışmanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Prof. Dr. Tarık Baykara, Prof. Dr. Halit Targan Ünal ve Dr. Öğretim Mensubu Özay Özaydın’ın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Huawei Türkiye Kurumsal İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liangdongbo, Kıdemli Basın İlişkileri Müdürü Vahit Bora ve ICT Akademi Programı Yöneticisi Kübra Harput hazır bulundu.

Etkinlikte konuşan Huawei Türkiye Kurumsal İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liangdongbo; “Faaliyetlerimize başladığımız 2002 senesinden bugüne Türkiye’nin dijital dönüşümünün çok mühim bir parçasını yaratan bilişim altyapısının ve ekosistemin gelişimi için çalışıyoruz. Türkiye’de, özellikle teknoloji alanında yetenekli birçok genç var. Bu gençleri hem ICT Akademi hem de öbür projelerimizle destekliyoruz çünkü en büyük katkının insana yapılan katkı olduğuna inanıyoruz. Doğuş Üniversitesi’nin bugün küresel ICT Akademi ailesine katılıyor olmasından dolayı çok mutluyuz. Bu yıl, Türkiye’deki 20. yılımızda genç yeteneklere yönelik projelerimizi artırarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Etkinlikte Doğuş Üniversitesi ismine söz alan Rektör Prof. Dr. Turgut Özkan: “Programın üniversitemiz bünyesinde yaşama geçmesi öğrencilerimizin yetkinlik ve iş yaşamına atılmalarında mühim bir kilometre taşı olacaktır. Üniversitemizde bilim ve teknoloji alanında yetenekli gençlerin 5G, yapay zekâ ve ağ teknolojileri gibi konularda sertifikasyon kazanmaları onları geleceğe hazırlayacaktır. İşbirliğimizi kutlar, başarılarımızın devamını dilerim” şeklinde konuştu.

Dünyada 110’dan fazla ülkede
Huawei ICT Akademi projesiyle, programa dahil olan üniversitelerdeki akademisyenler, ilk etapta Huawei uzmanları tarafından verilen ön eğitimleri alıyor, ardından ise bu eğitim içeriklerini, Huawei’in çevrimiçi öğrenme platformu aracılığıyla öğrencilere aktarıyor. Eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, sertifika almaya hak kazanıyor.

Öğrenciler bu sertifikalara ek olarak, Türkiye’de yahut dünya genelindeki uzmanlık dersleri ile alakalı seminerlere katılabiliyor. Bilişim alanındaki küresel yarışmalara müracaat yapma fırsatı da yakalayan öğrenciler; 5G, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve bulut bilişim teknolojileri özelinde, Huawei’in çevrimiçi öğrenme kaynaklarına erişim hakkına da sahip oluyor.

Halen 110’dan fazla ülkede yürütülen programdan senede ortalama 150 bin öğrenci yararlanıyor. Türkiye’de 2020 senesinden itibaren artan katılımlarla, şu an 24 üniversite ve eğitim kurumundan toplam 2285 öğrenci ICT Akademi’de aktif eğitim alıyor. Programa dahil olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve Yalova Üniversitesi öğrencilerinin yarattığı takım, geçen hafta Huawei’in ICT Akademi öğrencileri arasında düzenlediği Uluslararası Bilişim Yetenekleri Yarışması’nda toplam 135 takım arasında üçüncülük derecesi elde etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.