Huawei, Google’a ait uygulamaların çalışmadığı modellerini iade alacak

ABD’nin uyguladığı yaptırımla mücadele etmeye çalışan Huawei, kullanıcıları için yeni bir karar aldı ve Filipinler’de hayata geçirdi. Alınan yeni karar dahilinde Huawei, Google uygulamalarını çalıştırmayan telefonları iade alacak ve ücreti müşterilere geri ödeyecek.

ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımların etkisi sürmeye devam ediyor. Başkan Trump’ın Huawei’yi hedef alan sözleriyle başlayan yaptırım süreci, firmayı ve kullanıcılarını derinden etkiledi. Huawei tarafı suçlamaları her zamanki gibi kabul etmese de, şirketin günden güne daha zor günlere girdiği bir gerçek. Buna rağmen Huawei hem var olan kullanıcılarını korumak, hem de potansiyel kullanıcıları kaybetmemek adına yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Bu yeni yöntemlerden son olanı da Filipinler’de hayata geçirildi.

HUAWEİ’NİN ZARARI BÜYÜK

Huawei’nin Filipinler’de bulunan temsilciliği, satışlarının azalmaması adına yeni bir uygulama başlattı. Eğer bir müşteri Huawei cep telefonu alırsa ve Google’a bağlı uygulamalar ile Facebook’a bağlı uygulamaları çalıştıramaz ise, fatura tarihi 2 yılı geçmemiş ürünleri iade edebilecek. Eğer cep telefonunun satış tarihinin üzerinden 2 yıldan fazla bir süre geçmişse, iade mümkün olmuyor. ayrıca bu yeni yöntem sadece cep telefonları için geçerli olmayacak. Çinli firma, tabletlerde de aynı problemlerin yaşanması durumunda para iadesi yapabileceklerini açıkladı. Çinli markanın bu yeni yöntemi kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak pek bilinmese de, işin sonunda ciddi maddi zarara uğrayan taraf Huawei oluyor. Şirketin CEO’su Ren Zhengfei’de bu konuda yaptığı bir açıklamada şimdiden zararlarının 30 milyar doları geçtiğini söylemişti. Sonuç olarak ABD ve Çin arasındaki bu ticaret savaşlarının en büyük yenileni Huawei oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı