Huawei ABD’yi Suçladı! Siber Saldırı İddiası

Çinli teknoloji üreticisi Huawei, ABD’nin veri sistemlerine saldırı düzenlediğini ve çalışanlarının bilgilerini zorla ele geçirdiğini söyledi.

Çin’in dev teknoloji şirketlerinden birisi olan Huawei, ABD’nin kendilerine siber saldırı düzenlediğini iddia etti. İddiada, “Huawei’nin kurum içi ağlara ve dahili bilgi sistemlerine sızmak amacıyla siber saldırı düzenlendi” ifadeleri yer aldı.

ABD’nin “ahlaki değerleri hiçe sayan davranışlar” sergilediğini iddia eden Çinli şirket, Huawei’nin Çin devleti için ajanlık yaptığı iddialarının da hiçbir belge ile kanıtlanamadığını savundu.

Öte yandan Çin hükümeti de, Beyaz Saray’ın milli güvenlik gibi konuları bahane ederek, Çinli şirketlere zarar verdiğini belirtti.

NELER OLMUŞTU?

ABD, mayıs ayında yaptığı düzenlemeyle birlikte, Huawei’nin ürün ve servis satışlarına kısıtlamalar getirmişti. ABD bu kararı, Huawei’nin kendi 5G mobil ağ altyapısını Çin devletinin siber istihbarat faaliyetleri için kullandığını gerekçe göstererek almıştı. Çin ise, Huawei’nin durdurulamayan yükselişi karşısında iPhone’ların ve Samsung’ların satışlarındaki azalmayla bu kararın alındığını savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı