adplus-dvertising

Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında karar

Hrant Dink Vakfı’nı tehdit ettikleri iddiasıyla 2 sanığın yargılandığı davada mahkeme, 1 sanığı 2,5 sene 1 sanığı ise 2 sene hapis cezasına çarptırdı.
Takip et
Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında karar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yolu ile tehdit ettikleri ileri sürülen sanıklar Ersin Başkan ve Hüseyin Ateş’in yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tarafların avukatları hazır bulundu.

Duruşmada müşteki avukatları, mütalaaya genel olarak katıldıklarını fakat söz konusu suçun var olan yahut varsayılan örgütlerin korkutucu gücünden yararlanmak suretiyle işlendiğini ve Hrant Dink’in öldürülmesine atıfta bulunulduğunu söyleyerek sanıkların ‘özellikli tehdit’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı ise savunmasında, müvekkillerinin örgütle herhangi bir bağı olmadığını ve söz konusu özellikli halin oluşmadığını söyleyerek beraatlarını talep etti.

Karar açıklandı

Alınan savunmaların ve beyanların sonrasında kararını açıklayan mahkeme, sanık Hüseyin Ateş’i, ‘zincirleme biçimde tehdit’ suçundan 2,5 sene hapis cezasına, sanık Ersin Başkan’ı ise aynı suçtan 2 sene hapis cezasına çarptırdı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 18 sayfalık iddianamede, Hrant Dink Vakfı yöneticileri, avukat Fethiye Çetin arasında bulunduğu 9 müşteki yer aldı. İddianamede, ilk tehdit olayıyla alakalı Konya’da yakalanarak İstanbul’da tutuklanan Hüseyin Ateş hakkında 27-28 Mayıs’ta e-posta göndererek ve 23 Mayıs’ta Hrant Dink Foundation’ın Instagram hesabına yorum yaparak üç ayrı tehdit eylemini gerçekleştirdiğini kaydedilirken, “Zincirleme biçimde imzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” suçundan 7,5 seneden 26 sene 3 aya kadar hapsi talep edildi. İkinci tehdit olayını gerçekleştiren şüpheli Ersin Başkan’ın Hrant Dink Vakfı’nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde e-posta adresinden tehdit mesajı yolladığının anlatıldığı iddianamede, “İmzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” suçundan 2,5 seneden 8 sene 9 aya kadar hapsi talep edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.