Hrant Dink davası kararı ne zaman açıklanacak?

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, basın mensupları, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu, 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı davada, karar 26 Mart’ta açıklanacak.
Takip et
Hrant Dink davası kararı ne zaman açıklanacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Ercan Gün, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek ve Veysal Şahin ile başka suçtan tutuklu sanıklar Hamza Celepoğlu, Mehmet Uçar, Ali Poyraz, Osman Gülbel, Yavuz Karakakaya, Tamer Bülent Demirel bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık ile müdahil Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, daha önce tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Kezban Demirdelen ile Hüseyin Çal’ın ifadeleri alındı.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, daha önce bu duruşmada karar verileceğinin açıklandığını fakat dosyaya bakan mensup hakimlerden birinin kalp ameliyatı geçirdiğini söyledi.

Heyet, hakimin sağlık raporu alması sebebiyle kararı açıklamak üzere duruşmayı 26 Mart’a erteledi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Duruşma öncesi Hrant’ın arkadaşları adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Grup ismine konuşan Bülent Aydın, Hrant Dink cinayeti davasının 2007’den bu yana 14 senedir sürdüğünü söyleyerek, cinayete ilişkin önce tetikçilerin yargılandığı aşamanın kararını arkadaşlarıyla beraber dinlediklerini ve o davanın skandal bir kararla neticelendiğini belirtti.

Tetikçilerin yargılandığı davaya ilişkin kararın daha sonra bozulduğunu, 10 sene süren adalet mücadelesinin neticesinde davanın 2016’da tekrardan başladığını anlatan Aydın, “Bugün biten dava işte bu dava. Türkiye’de bugüne kadar bu kadar çok kamu görevlisinin yargılandığı bir siyasi cinayet davası olmadı. Hrant Dink cinayetine ilişkin tüm hususların aydınlandığı ve bu cinayete katılan tüm tarafların gerçekten yargılandığı bir aşamanın neticesinde ‘Acaba adalete ne kadar yaklaştık?’ derseniz, henüz Hrant Dink için adalete ulaşamadık.” diyerek konuştu.

Dink cinayetinin senelerce süren bir hazırlık aşamasından sonra gerçekleştirildiğini ifade eden Aydın, şunları dile getirdi:

“Hrant Dink, hedef haline getirilerek, sonra esassız davalardan yargılanarak mahkum edilerek, tehdit edilerek ve peş peşe işleyen organize bir sürecin sonunda sanki tetikçilerin önüne atılarak, öldürülmesi mümkün kılınarak, önceden tüm detaylarıyla bilinen hazırlık sürecinden sonra öldürüldü. Maalesef cinayet öncesi sürece ilişkin büyük eksiklikler var. O aşamaya ilişkin hiçbir sanık bu davada yargılanmadı. Gene Hrant Dink ailesinin avukatlarının ısrarlı hukuk çabalarına karşın, bu cinayetle alakalı çok sayıda kamu görevlisi ile ilgili soruşturma açılmadı. İhlal davası Anayasa Mahkemesinde görüldü ve ‘Önce mahkeme aşamasının sona ermesi lazım.’ gibi tartışılacak bir kararla reddedildi, önümüzdeki aşamalarda bu davanın farklı dönemleriyle biz tekrardan yüz yüze olacağız.”

Bülent Aydın, Dink cinayetine ilişkin adalet mücadelesinin bu davayla bitmeyeceğini kaydederek, şunları belirtti:

“Aksine bu kararla beraber adalet mücadelesi yeni bir aşamaya geçmiş olacak. O yüzden Beşiktaş’ta süren, tetikçilerin yargılandığı ilk duruşma bittiğinde söylediğimiz gibi, biz bugün bir defa daha buradan sesleniyoruz: ‘Biz bitti demeden bu dava bitmez.’ Adalet mücadelesi bundan sonra da devam edecek. ‘Hrant için adalet için’ demeye devam edeceğiz. Bu cinayetten hemen sonra, yüzbinlerce kişilik kalabalıkla Hrant Dink’in arkasında yürürken söylediğimiz gibi bu cinayetin üzerindeki karanlık perde kalkana, bu cinayetin bütün ortakları gerçekten yargılanana ve hak ettikleri cezayı bulana kadar hepimiz ‘Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz’ demeye devam edeceğiz.”

Aydın’ın açıklamasının sonrasında katılımcılar, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” ve “Biz bitti demeden bu dava bitmez” biçiminde slogan attıktan sonra duruşmayı takip etmek üzere adliyeye girdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.