Hrant Dink davası için karar günü geldi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 14 sene önce öldürülmesine ilişkin 6’sı tutuklu 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı davada mahkemenin sanıkların son sözlerini tamamlamasının sonrasında bugün kararını açıklaması bekleniyor.
Takip et
Hrant Dink davası için karar günü geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 14 sene önce gazetenin önünde vurularak öldürülmesine ilişkin aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 13’ü firari 6’sı tutuklu 76 sanığın yargılandığı davada sona gelindi.

ARALARINDA FETÖ ELEBAŞI GÜLEN’DE BULUNUYOR

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada 14 Aralık 2020 tarihinde duruşma savcısı, 68 sayfalık asıl hakkındaki mütalaasını dava dosyasına sunmuştu. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in aralarında bulunduğu 13 firari sanığın dosyalarının ayrılmasını talep eden savcılık, 11 sanığın üstüne atılı suçlardan beraatini istemişti. Dava sürecinde yaşamını yitiren bir sanığın hakkındaki davanın düşürülmesini talep eden savcılık, 51 sanığın ise cezalandırılmasını istemişti.

AKYÜREK’İN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETİ İSTENİYOR

Savcılık mütalaasında, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne mensup olma’, ‘resmi belgeyi bozmak, yok etmek yahut gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlarından 18 sene 3 aydan 31 seneye kadar hapse mahkum edilmesini istemişti. Mütalaada, İstihbarat Daire eski Başkanı sanık Ramazan Akyürek’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini isteyen savcılık, ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘Resmi belgeyi bozmak, yok etmek yahut gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından 21 sene 6 aydan 40 seneye kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Sanık basın mensubu Ercan Gün’ün, ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne mensup olma’ suçundan 5 seneden 10 seneye kadar cezalandırılmasını talep eden savcılık, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı sanık Ali Öz’ün ‘kasten öldürme’ ve ‘anayasayı ihlal’ suçlarından ayrı ayrı müebbet ve ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘görevi kötüye kullanma’ ile ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçlarından 10 seneden 20 seneye kadar hapisle cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istemişti.
Mahkeme 10 Şubat’ta görülen duruşmada savunmaların tamamlanması sebebiyle dosyayı araştırmak üzere, duruşmayı 5 Mart’a ertelemişti. 5 Mart günü görülen duruşmada, mahkeme başkanı Akın Gürlek, mensup hakim Ferhat Şahin’in ameliyat olduğunu belirtmiş ve duruşma karar için bugüne ertelenmişti.

Bugün görülecek olan 131’inci celsede sanıkların son sözlerinin tamamlanmasının sonrasında kararın açıklanması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.