Honaz’da Taş Ocağından Kopan Dev Kaya İlçeye Yuvarlandı

Denizli'nin Hozon ilçesi Aşağıdağdere Mahallesi’nde taş ocağında yapılan patlama sonrası dev bir kaya parçası ilçeye yuvarlandı. Dev kaya evlere ulaşamadan futbol sahasında kaldı.

Denizli Honoz’da bir taş ocağında dinamitle yapılan kontrollü patlatma sonrası kopan tonlarca ağırlığındaki devasa kaya parça mahallenin futbol sahasına yuvarlandı. Kayanın düştüğü yerde o sırada kimsenin olmaması ise olası bir faciayı engelledi.


Edinilen bilgilere göre, olay, Honaz ilçesi Aşağıdağdere Mahallesi’nde yaşandı. Dün akşam saatlerinde meydana gelen olayda, özel bir taş ocağında dinamitle kontrollü patlatma yapıldı. Patlama sonrası dağlık alanda kopan tonlarca ağırlığındaki devasa kaya parçası dağdan Aşağıdağdere Mahallesi’ne doğru yuvarlandı. Kaya kütlesi mahallenin futbol sahasına kadar geldi. Kayanın yuvalandığı yerde ev ya da her hangi bir yapı ile beraber kimsenin olmaması olası bir faciayı engelledi.

BÜYÜK KORKU VE PANİK YAŞADILAR

Patlatma ve kayanın yuvarlandığı sırada büyük korku ve panik meydana geldiğini belirten köylüler olay sonrası jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri ise tutanak tutarak bölgeden ayrıldı. Kaya parçası ise olduğu yerde bırakıldı.

“BU OCAĞA İZİN NASIL VERDİLER ACABA”

Olayın sonrasında açıklamalarda bulunan Aşağıdağdere Mahallesi Murat Efe ise patlamanın dün akşam saatlerinde gerçekleştiğini kaydederek, ara ara yapılan patlamalardan dolayı büyük korku yaşadıklarını ifade etti. Can güvenliklerinin tehlikede olduğunu ifade eden Efe, “Dün saat 17.00 civarı mıcır ocağı patlatma yaptı. Yapılan patlatma neticesinde bu tonlarca ağırlığında ki kaya parçası oradan buraya düştü. Ortalama olarak 15 metre aşsa Aşşağıdağdere Mahalle halkının, vatandaşları evini yıkacak edecek artı can kaybı, mal kaybı olacak. Biz senelerdir bu ocakla uğraşıyoruz, bizim isteğimiz bu ocağın durdurulması. Burada yaşayan vatandaşlarımızın ne can güvenliği ne can güvenliği kaldı ne mal güvenliği ne de huzuru kaldı. Okula giden çocuklarımız patlatma olduğunda diyorlar ki deprem oldu. Mıcır ocağı patlattı diyerek çocuklarımızı etkilemeye başladı. Evlerimiz zarar görüyor. Yetkili birimlere, maden teknik aramaya, bu ocağa izin nasıl verdiler acaba. Bu ocak eğer onların köyünde olsaydı bu izini verirler miydi çok merak ediyorum. Artık yetkili birimleri Allah’a havale ediyorum, ellerini vicdanlarına koyarak bu ocağın kapatılması için gerekeni yapmalarını istiyorum” diyerek konuştu.

OLAYA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTEDİ

Diğer mahalle sakinleri de Efe gibi mağduriyetlerini ve korkularını dile getirerek yetkililerden olaya çözüm bulunmasını istedi.

Kopan kaya parçasının yanına park eden arabaların küçücük kalması ise enteresan görüntüler ortaya çıkardı.


Kayanın çevresinde toplanan vatandaşlar ise eşine nadir rastlanacak olayda hatıra fotoğrafları çektirerek olayı trajikomik bir hale getirdiler.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı