adplus-dvertising

Hollanda’da yol kapatan çiftçiler saman balyalarını ateşe verdi

Hollanda’da hükümetin azot emisyonunu azaltma kararına tepki gösteren çiftçiler, ülkenin farklı noktalarında yolları trafiğe kapattı. Apeldoorn şehrinde ise saman balyaları ateşe verildi.
Takip et
Hollanda’da yol kapatan çiftçiler saman balyalarını ateşe verdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hollanda’da çiftçiler, hükümetin azot emisyonlarını azaltma planına karşı protestolarını sürüyor. Apeldoorn ve Hengelo gibi büyük kentlerde sokaklara dökülen çiftçiler, A1, A12, A28, A30, A35 ve A50 otoyollarını kapattı. Bazı noktalarda trafikte aksamalar meydana gelirken, bazı yerlerde ise trafik neredeyse durma noktasına geldi. Yollara gübre döken çiftçiler, Apeldoorn’da saman balyalarını ateşe verdi. Ulaştırma, Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yol kapatma eylemine son verilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada, “Kapatmalar tehlikeli vaziyetlere ve sıkıntıya yol açabilir” dendi. Acil servislerden yapılan ortak açıklamada, “Protesto temel bir haktır ve kanunların sınırları içinde kaldığı sürece mümkündür” ifadeleri kullanılarak son eylemlerin yol güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye attığı ve şoförler için hayati tehlike yaratan vaziyetlere yol açabileceği vurgulandı.

Hükümet ve çiftçi örgütleri arasında arabuluculuk yapmak üzere Johan Remkes görevlendirilmişti. Hollanda Tarım ve Bahçecilik Federasyonu LTO, hükümet 2030 senesine kadar azot emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltma taahhüdünde bulunduğu sürece hiçbir müzakereye katılmayacağını söylemişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.