adplus-dvertising

Hollanda’da Omicron vaka sayısı 13 oldu!

Dünyanın yeni kâbusu haline gelen Omicron varyantı yayılıyor. Güney Afrika’dan Hollanda’ya gelen 600 kişinin 13’ünde Omicron varyantı saptandı.
Takip et
Hollanda’da Omicron vaka sayısı 13 oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hollanda Halk Sağlığı Kurumu (RIVM), Cuma sabahı Güney Afrika’dan Amsterdam’a gelen 600 kişiden 13’ünde, koronavirüsün en bulaşıcı varyantı olduğu söylenen Omicron saptandığını açıkladı.

Bu, şu ana kadar AB ülkelerinde saptanan en yüksek Omicron varyantı vakası.

Pazartesi gününden bu yana Güney Afrika’dan Hollanda’ya 5 bin kişinin geldiğini söyleyen sağlık otoriteleri, Omicron varyantı vakalarının daha da artmasını bekliyor.

Güney Afrika’nın Cape Town ve Johannesburg şehirlerinden Amsterdam Schipol Havaalanı’na inen iki uçaktaki toplam 600 yolcudan 61’inin testleri pozitif çıkmıştı.

Yapılan inceleme neticesinde bu hastalardan 13’ünün, endişe verici Omicron varyantı ile enfekte olduğu tespit edildi.

Hollanda’da Omicron vaka sayısı 13 oldu!

RIVM, hafta başından bu yana Güney Afrika’dan Hollanda’ya gelen yolcularla alakalı incelemenin henüz devam ettiğini, bu sebeple daha çok Omicron varyantı vakasının ortaya çıkabileceğini bildirdi.

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, Güney Afrika’dan dönen herkesi test yaptırmaya ve ve bir müddet ev izolasyonunda kalmaya çağırdı.

Cuma günü Güney Afrika’dan dönen 600 yolcudan, testleri pozitif çıkan 61 kişi, Amsterdam Schipol Havaalanı yakınlarında hükümet tarafından hazırlanan bir merkezde mecburi karantinaya tabi tutuldu.

Bu kişiler 2 defa teste tabi tutulacak. Karantinaya uymayanlar para cezasına çarptırılacak.

Testleri negatif çıkanların havalimanından ayrılmasına izin verildi. Fakat bu kişiler 5 gün daha evde karantinada kalmak mecburiyetinde.

Hollanda’da Omicron vaka sayısı 13 oldu!

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin geçici uçuş yasağı uyguladığı “yüksek riskli” Afrika ülkelerinden Hollanda’ya gelen yolculara evlerinde mecburi karantina uygulanacak.

Schipol Havaalanı’ndan Afrika’dan gelen yolcular için ayrı bir test merkezi yaratıldı. Bu yolcuların, havaalanındaki öbür kişilerle teması sınırlanacak.

De Jonge’a göre Güney Afrika’dan bütün uçuşları yasaklamak mümkün değil çünkü Avrupalıların her zaman ülkelerine geri dönme hakları var.

Bakan de Jonge Hollanda’da ortaya çıkan Omicron varyantı sebebiyle endişeli olduklarını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, en bulaşıcı varyant olduğunu vurgulayan de Jonge, “Ne kadar endişelenmemiz gerektiği” önümüzdeki hafta netlik kazanacak” şeklinde konuştu.

Hollanda’da Omicron vaka sayısı 13 oldu!

Hollanda hükümeti, yeni haftada AB makamları ile konuyu istişare edecek. Gelişmeler ışığında yeni ek tedbirlerin yaşama geçirilebileceği söyleniyor.

Cuma günü Avrupa Birliği (AB) mensubu ülkelerin Güney Afrika’ya yönelik uçuş yasağı kararı öncesi, bu ülkeden KLM Havayolları tarafından Hollanda’ya 2 uçuş gerçekleşti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’in çağrısı üstüne 27 AB mensubu ülke, Cuma günü öğleden sonra aralarında Güney Afrika’nın da bulunduğu 7 Afrika ülkesine geçici seyahat yasağı kararı aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.