Hollanda’da aşı karşıtı göstericiler sokakları ateşe verdi!

Avrupa’daki ülkelerin artan koronavirüs enfeksiyonlarını dizginlemek maksadıyla sokağa çıkma yasağı ilan etmesinin sonrasında ayaklanmalar patlak verdi. Rotterdam’da başlayan şiddet dalgasının öbür kentlere yayılmasından endişe duyuluyor.
Takip et
Hollanda’da aşı karşıtı göstericiler sokakları ateşe verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Benzer uygulamaların Hollanda’da da uygulanacağı iddiası ülkede ortalığı karıştırdı. Hükümetin aşısız insanlara kısıtlamalar getirme planlarına karşı gerçekleştirilen bir gösteride vaziyet kontrolden çıktı.Hollanda’da aşı karşıtı göstericiler sokakları ateşe verdi!Liman şehrinin merkezinde toplanan isyancı kalabalık otomobilleri ateşe verdi, kendilerine müdahale etmek isteyen polislere ise taş ve sopalarla saldırdılar. Polis vaziyetin kontrolden çıkması üstüne göstericilere ateş ve tazyikli suyla müdahale etti. Polis sözcüsü Patricia Wessels, “Vaziyet hayati tehlike arz ettiği için doğrudan ateş edildi” şeklinde konuştu. İsyancılar peş peşe havai fişekler atıp, her köşe başında ateş yakarken yetkililer kentin ana tren istasyonunu kapattı.Hollanda’da aşı karşıtı göstericiler sokakları ateşe verdi!Polisin yaptığı açıklamaya göre karanlık gecede onlarca kişi tutuklandı ve en az 7 kişi yaralandı. Yerel basın, ayaklanmaya futbol holigan çetelerinin karıştığını belirtti. Rotterdam belediye başkanı Ahmed Aboutaleb, ayaklanmaları “şiddet cümbüşü” olarak nitelendirdi ve “Polisler sonunda kendilerini savunmak için silahı kullanma ihtiyacı hissetti” şeklinde konuştu. Hollanda’da son günlerde rekor sayıda koronavirüs vakası görüldü ve bir hafta önce yeni bir kısmi sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girdi.

AVUSTURYA DA DİKEN ÜZERINDE
Avusturya, Avrupa’da koronavirüs aşılarını mecburi hale getiren ilk ülke oldu. Alınan sert kararlar sonrası halk arasında öfke dalgası büyüyor.Hollanda’da aşı karşıtı göstericiler sokakları ateşe verdi!

GÖSTERİ ÇAĞRILARI

Cumartesi günü Viyana’da 10.000 kişilik bir yürüyüşün sonrasında yenis gösteri çağrıları yapılıyor. Yetkililer öfke dalgasının şiddete dönüşmesinden endişeli. Düşük aşı alımı, erken aşılanan insanlar arasındaki bağışıklığın azalması ve hükümetlerin yaz boyunca kısıtlamaları gevşetmesi sebebiyle vakalar Avrupa’da giderek artıyor. OurWorldInData’dan alınan rakamlara göre , AB ortalaması son haftalarda dört katına çıktı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.