Hollanda’da 5 Türk, milletvekili olarak meclise girdi!

Hollanda’da, 17 Mart’ta düzenlenen 150 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tespit edildiği milletvekili genel seçimlerinde Türk kökenli 5 aday meclise girdi. Türk adayların meclise girmesi ülkedeki gurbetçileri sevindirdi.
Takip et
Hollanda’da 5 Türk, milletvekili olarak meclise girdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hollanda’da, koronavirüs gölgesinde üç güne yayılan ve 17 Mart’ta yapılan genel seçimlerinin sonrasında 5 Türk kökenli aday Temsilciler Meclisi’ne girmeyi başardı. Hollanda’da, 150 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tespit edildiği milletvekili genel seçimlerinden, hükümet ortağı liberal sağ ve liberal sol partiler zaferle çıktı. Sol partiler ise, ciddi oy kaybı yaşadı. Hollanda’da mensuplarının çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan Denk Partisi’nde başkent Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinde zafer sevinci meydana geldi.Genel seçimlerin ilk neticelerine göre, meclise girmeye hak kazanan 5 Türk kökenli vekil ise, “Nilüfer Gündoğan, VOLT Partisi, ikinci sıra (Amsterdam) Tunahan Kuzu, DENK Partisi, ikinci sıra (Rotterdam) Mahir Alkaya, Socialistiche Partij SP, üçüncü sıra (Amsterdam) Hülya Kat, D66, onyedinci sıra (Amsterdam) Dilan Yeşilgöz-Zegerius, VVD, beşinci sıra (Amsterdam)” oldu.

DENK PARTİSİ MECLİSE 3 VEKİL GÖNDERDİ

Oyların hepsinin sayılması üstüne açıklanan resmi neticelerde mensuplarının çoğunu Türklerin ve göçmenlerin yarattığı Denk Partisi sandalye sayısını 3’e çıkardı. Söz konusu neticeler, parti merkezinde sevinçle karşılandı. Farid Azarkan ve Tunahan Kuzu’nun sonrasında üçüncü esnada ise babası Türk olan Stephan van Baarle, Hollanda federal meclisine girmeyi garantiledi.

“HOLLANDA MECLİSİNDE ARTIK KALICIYIZ”

Hollanda Denk Parti Kurucusu Tunahan Kuzu, Demirören Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Şu anda, Rotterdam’da neticeler geldi. Rotterdam’da 4’üncü büyük parti olduk. Oylarımızı artırdık, oran olarak da artırdık. Üç adet milletvekili çıkardık. Artık Denk Hollanda parlamentosunda kalıcıdır. Denk mücadelesine yeni bir ekiple yeni bir enerjiyle devam edecektir. Bunun için gerçekten çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.