Hollanda Amsterdam’da İlk Defa Okunacak Ezan Engellendi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da ilk defa hoparlörden okunacak ezan, çatıdaki kabloların kesilmesi nedeniyle okunamadı.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ilk defa okunacak ezan engellendi. Çoğunlu Faslılardan oluşan cemaatin gittiği Mavi Cami’de, cuma namazı ezanı ilk defa hoparlörden okunacaktı fakat, hoparlörün çatıda bulunan kabloların kesilmesi nedeniyle ezan okunamadı. Caminin basın sözcüsü Nourdeen Wildeman, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, cuma ezanının hoparlörden okunacağına dair duyuruyu aylar önce yaptıklarını söyledi ama kabloların kesilmesi nedeniyle ilk defa hoparlörden okunacak olan ezanın gelecek haftaya ertelendiğini belirtti.

“BUNU YAPANI BİLMİYORUZ”

Wildeman, ilk olarak yaşanan aksiliğin sistemden kaynaklı olduğunu düşündüklerini dile getirdi ve “Namaz sonrası sebebini araştırdığımızda caminin çatısında hoparlöre giden bir kablonun kesildiğini fark ettik. Bunu yapan kişiyi bilmiyoruz. Muhtemelen ezanın hoparlörden okunmasına karşı olan birisi. Bugün cuma namazında bir sıkıntı yaşamamak için dün akşam ses sistemini kontrol ettik ve deneme yaptık. Kablo dün gece veya sabah kesilmiş olması lazım.” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda camilere karşı İslamofobik saldırılar yapıldığının da altını çizen Mavi Cami basın sözcüsü, “Bu durum farklı. Olayı fazla büyütmeden sadece bir kablonun kesilmesi olarak görmek istiyoruz. Önceliğimiz kabloyu tamir edip haftaya cuma namazında tekrar denemek.” dedi. Wildeman, olayla ilgili olarak polise de şikayette bulunmayı düşündüklerini ifade etti.

KONU MECLİSTE KONUŞULDU

Geçtiğimiz hafta Amsterdam Belediye Başkanı olan Femke Halsema meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ezanda geçen ‘Allahu Ekber’ kelimesinin birçok kişi için şiddet çağrıştırdığını ifade etti ve “Bunu inkar edemem ve kesinlikle istemiyorum.” ifadelerini kullanmıştı. Halsema konuşmasının devamında, anayasaya göre kilise çanı ve ezan arasında ayrım yapılmadığından dolayı ezanı yasaklamaları halinde, bu yasağın kilise çanları için de geçerli olması gerektiğini savunarak, “Bu aslında iyi bir şey çünkü din özgürlüğü her din için geçerlidir.” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı