HODL ne demek? Hodl Yapmanın Amacı Nedir?

Kripto para piyasası her geçen gün daha da büyümeye devam ederken gelişen piyasa gibi bazı kavram ve durumların yaşanması da kaçınılmaz oluyor. Bunların başında ise “hodl” adı verilen kavram geliyor. Özellikle coin piyasalarında önem taşıyan bu kavram HODL ne demek?
Takip et
HODL ne demek? Hodl Yapmanın Amacı Nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilindiği üzere İngilizce ‘hold’ kelimesinden türetilen ve elde tutma anlamı taşıyan bu sözcük, aslında 2013 yılında bir internet kullanıcısının yazım hatası yapmasıyla popülerleşmiş.

Peki, HODL ne demek? İşte, HODL ne demek sorusunun detaylı yanıtı…

HODL ne demek?

İngilizcede “hold” olarak yazılan ve elde tutmak anlamı ile eş değer olarak kullanılan bir kelimeden ortaya çıkmıştır. Bu nedenle temelde Bitcoin işlemlerinde elinizde var olan yatırımın değerleneceğinden emin olmak olarak kabul edilir. Hodl yapacağını söyleyen bir yatırımcı bu konuda; piyasada ne olursa olsun satma işlemi yapmayacağını, elindekinin değerleneceğini düşündüğünü, risk almak istediğini söylemek istemiş olabilir. Bu nedenle bu tabiri kullanan yatırımcı genelde elindekileri satmaz.

HODL terimi, 2013 yılında Bitcointalk forumundaki GameKyuubi isimli bir kullanıcının paylaştığı bir gönderi ile üne kavuşmuş bir terimdir. Forumda “I’AM HODLING!” konu başlığı ile gönderisini paylaşarak piyasadaki çok bir ciddi düşüşe rağmen sahip olduğu Bitcoin’i elinde tutacağı yazıyordu. O zamandan beri bu yanlış yazılmış terim, Bitcoin ve kripto para dünyasında çok popüler oldu. Bir kişi konuşmasında hodl yaptığını veya hodl olduğunu ileri sürdüğü zaman, eğer yakın bir zamanda olmasa bile bir gün sahip olduğu kripto paralarının karlı olacağını düşündüğü anlamına geliyor. Özetle HODL, İngilizcede hold olarak geçen ve tutmak anlamına gelen bir kelimenin yanlış yazılmasından ibaret olan bir terimdir. Fakat hodl olarak üne kavuştuğu için günümüzde halen daha bu şekilde kullanıldığını görebilirsiniz.

HODL ne demek? Hodl Yapmanın Amacı Nedir?

Hodl Yapmanın Amacı Nedir?

Eğer kripto para birimleri hakkında yatırımcıların veya analistlerin hodl kelimesini kullandığını duyuyorsanız, bu kişiler değer kaybetmeye başlayan bitcoinlerini satmak yerine değerinin tekrar yükselmesini bekleyeceklerdir. Bitcoin ile hayatımıza girmiş olan bu kelime ethereum, litecoin, ripple gibi diğer tüm kripto para birimleri için de kullanılmaktadır.

Hodl yapmak için yatırım yaptığınız kripto para biriminin tekrar yükseleceğinden emin olmanız gerekir. Eğer yatırım yaptığınız kripto para biriminin bir süre sonra değer kazanacağına ve size kar bırakacağına inanıyorsanız hodl yapabilir, düşük değerle kripto paranızı satmak yerine yükseliş zamanını bekleyebilirsiniz. Bitcoin şimdilik hold yapan hiçbir yatırımcısını zarara uğratmamış bir kripto para birimidir. Ancak yine de temkinli ve kendinizden emin olmanızda fayda olacaktır. z.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.