Hizan – Pervari Arasında Yapılan Köprüde Sona Gelindi

Bitlis'in Hizan ile Siirt'in Pervari ilçeleri arasında inşaatı devam eden Türkiye'nin en uzun köprüsünde sona gelindi.

1970’li yıllarda ilk ihalesi gerçekleştirilen Türkiye’nin en yüksek köprüsü, Bitlis’in Hizan ile Siirt’in Pervari ilçeleri arasında inşa edilerek açılış için gün sayıyor.


1970’LERDE İHALESİ YAPILMIŞTI

Botan Köprüsü üstünde 1970’lerde ilk ihalesi gerçekleştirilen ve farklı sebeplerden dolayı sıkıntılar olması neticesinde bitirilemeyen 450 metre uzunluktaki ve 120 metre yükseklikteki köprü, 2015 senesinde tekrar ihale edilmesinin sonrasında bu senenin sonunda hizmete açılması bekleniliyor.

İNŞAATTA SONA GELİNDİ

Bitlis’in Hizan ilçesi ile Siirt’in Pervari ilçelerini birbirine bağlayacak olan ve Botan Çayı üstünde yapılan Botan Köprüsü, Türkiye’nin en uzun köprüsü olarak da tarihe geçecek. Botan Çayı üstünde 3 köprü ve 65 kilometrelik yolda, ayrıca kar tünelleri de yapıldı. 450 kişinin çalıştığı köprü inşaatında sona gelinirken, 450 metrelik köprünün yüksekliği ise 120 metre art germeli dengeli konsol Botan Köprüsü bölgede de ilk olacak. Köprünün projesine 1970’li senelerde başlanmış, farklı nedenlerde sebeple inşaatı bitirilememiş. 2015 senesinde yapımını alan şirket 65 kilometrelik yol ve köprüleri bitirmek için hummalı bir çalışma yapıyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı