adplus-dvertising

Hisse senetlerinde yeni rekor! işlem hacmi 5 trilyon geçti…

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nce açıklanan aracı kurumların 2021 senesi ilk çeyrek verilerine göre, işlem hacminin yüzde 74’ü yerli yatırımcılar, yüzde 26’sı ise yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi.
Takip et
Hisse senetlerinde yeni rekor! işlem hacmi 5 trilyon geçti…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nce (TSPB) açıklanan aracı kurumların 2021 senesi ilk çeyrek verilerine göre, hisse senedi piyasası işlem hacmi geçen senenin aynı dönemine göre 2,5 kat artarak 5,2 trilyon lira ile tarihi rekor seviyeye ulaştı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, yerli yatırımcıların sermaye piyasalarına artan alakası, işlem hacimlerini rekor seviyelere taşıdı. TSPB tarafından açıklanan aracı kurumların 2021 senesi ilk çeyrek verileri, hisse senedi piyasasında bütün zamanların en yüksek işlem hacminin gerçekleştiğini ortaya koydu.

TSPB’nin aracı kurumlardan derlediği verilere göre, 2021 senesinin ilk çeyreğinde hisse senedi işlem hacmi, geçen senenin ilk çeyreğine göre ortalama 2,5 kat artarak 5,2 trilyon liraya çıktı.

TSPB verileri, bu senenin ilk çeyreğinde sabit getirili menkul kıymet ve opsiyon haricinde bütün piyasalarda işlem hacimlerinin geçen senenin aynı dönemine kıyasla arttığını da ortaya koydu.

İŞLEM HACMİNİN YÜZDE 74’ÜNÜ YERLİ YATIRIMCILAR GERÇEKLEŞTİRDİ

TSPB verileri, hisse senedi işlem hacminde bu senenin ilk çeyreğinde bütün zamanların en yüksek hacmine ulaşılmasında en büyük etkenin yerli yatırımcıların gerçekleştirdiği işlemler olduğunu gösterdi.

2020 senesi ilk çeyreğinde 1,4 trilyon lira olan yerli yatırımcıların hisse senedi işlem hacimleri, yüzde 145 artarak bu senenin ilk çeyreğinde 3,8 trilyon liraya çıktı.
Öbür yandan senenin ilk çeyreğinde yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği pay piyasası işlem hacmi, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 157 artarak 1,4 milyar liraya ulaştı.

Meydana Gelen artışa karşın bu senenin ilk çeyreği itibarıyla, işlem hacminin yüzde 74’ü yerli yatırımcılar, yüzde 26’sı ise yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi.

İNTERNETİN PAYI YÜZDE 58’E ÇIKTI

TSPB tarafından aracı kurumlardan derlenen verilere göre, aracı kurumların şube ve irtibat bürosu sayıları artsa da salgın sebebiyle meydana gelen kapanmaların ve internet kanalına artan alaka sebebiyle hisse senedi toplam işlem hacminde en yüksek payı internet üstünden düzenlenen işlemler aldı.
Geçen senenin ilk çeyreğinde hisse senedi toplam işlem hacminde yüzde 50 olan internet işlemlerinin payı, bu senenin ilk çeyreği itibarıyla 8 puan artarak yüzde 58’e çıktı. Kurumların işlemlerinde doğrudan piyasa erişimi kanalının payı ise 2021 senesinin ilk çeyreğinde yüzde 13 oldu.
Veriler, son senelerde finansal piyasalarda iş modellerinin teknolojik gelişmelere paralel olarak mühim bir değişimin yaşandığına işaret ediyor.
2021 ilk çeyrek verilerine göre, emir iletiminin doğrudan yapıldığı kanallar olan internet ve doğrudan piyasa erişimi kanallarının hisse senedi işlemlerindeki toplam payı 2021 senesinin ilk çeyreğinde yüzde 71’e çıktı.

KREDİLİ İŞLEMLERDE HIZLI ARTIŞ

Aracı kurumların müşterilerine kullandırdığı kredi bakiyesi, artan yatırımcı alakasıyla 2020 senesinin ikinci çeyreğinden itibaren hızla büyüdü.
TSPB verilerine göre, Mart 2020’de 2,6 milyar lira olan yatırımcıların kullandığı kredi hacmi, yüzde 200 artarak, Mart 2021 sonu itibarıyla 7,9 milyar liraya çıktı. Veriler, kredi kullanan yatırımcı sayısının ise aynı dönemde hisse senedi yatırımcı sayılarındaki artışa paralel olarak yüzde 143 artarak 29 bin kişiye çıktığını gösterdi.

ARACI KURUMLARIN GELİRLERİNDE ARTIŞ SENENIN İLK ÇEYREĞİNDE DE SÜRDÜ

TSPB tarafından derlenen veriler, yatırım kuruluşlarının gelirlerinde son senelerde meydana gelen artışın 2021 senesinin ilk çeyreğinde de devam ettiğini gösterdi. Verilere göre, yatırım kuruluşlarının toplam gelirleri, 2021 senesinin ilk çeyreğinde önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 111 artarak 3,3 milyar liraya çıktı.
Toplam gelirlerin büyümesinde, işlem hacimlerindeki artışa bağlı olarak hızla büyüyen aracılık gelirleri etkili oldu. Aracılık gelirlerinde en yüksek paya sahip olan hisse gelirleri ise 2021 senesinin ilk çeyreğinde önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 132 artarak brüt aracılık gelirlerinin yüzde 74’ünü yarattı.
Aracılık gelirlerindeki artışa paralel artan faaliyet gelirlerinin etkisiyle aracı kurumlar, 2021 senesinin ilk çeyreğinde 1,9 milyar lira kâr elde etti.

ŞUBE VE ÇALIŞAN SAYISI ARTTI

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği verilerine göre, bu senenin ilk çeyreği itibarıyla Türkiye’de faaliyet gösteren aracı kurum sayısı 61 oldu.
Merkez dışında irtibat birimine sahip olan 40 kurumun, şube ve irtibat bürolarının sayısında artış sürdü. Geçen senenin mart sonu itibarıyla 271 olan aracı kurum şube sayısı, 2021 senesi mart sonunda 289’a çıkarken, aynı dönem itibarıyla 68 olan irtibat bürosu sayısı ise 110’a çıktı.

2021 mart sonunda toplam çalışan sayısı bir önceki senenin aynı dönemine göre 861 kişi artarak, 5 bin 896 oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.