HİSİAD Başkanı asgari ücret beklentisini 3.400-3.600 TL olarak açıkladı!

Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Çetin Tecdelioğlu asgari ücrete ilişkin beklentilerini açıkladı. Her iki tarafında memnun olacağı bir biçimde zam beklediklerini söyleyen Tecdelioğlu, beklentisinin 3 bin 400-3 bin 600 bandında olduğunu söyledi. Öte yandan TÜSİAD ve MÜSİAD da asgari ücret beklentisini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.
Takip et
HİSİAD Başkanı asgari ücret beklentisini 3.400-3.600 TL olarak açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Çetin Tecdelioğlu Bloomberg HT’de yaptığı açıklamada, asgari ücret zammı için iki tarafın da memnun olacağı biçimde bir oran beklediklerini belirtti.

“X VE Y KUŞAĞINI SANAYİYE SOKAMIYORUZ”

Tecdelioğlu, “İş kuvveti en büyük sıkıntımız. Özellikle X ve Y kuşağı dediğimiz kuşağı, gençleri sanayiye sokamıyoruz. Elimizde hammaddemiz ve makinamız var ama 2. ve 3. vardiyada çalışacak elemanımız yok” şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRET BEKLENTİMİZ 3 BİN 400-3 BİN 600 BANDINDA”

Asgari ücret beklentisini de paylaşan Tecdelioğlu, “Biz zaten asgari ücretin üstünde maaşlar veriyoruz. Her zaman asgari ücretin artı 300-500 TL üstünde eleman alıyoruz. Benim beklentim 3400-3600 aralığında olacağı yönünde. Her iki tarafı mutlu edecek bir artışın geleceğini tahmin ediyoruz” diyerek ekledi.

TÜSİAD’IN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç asgari ücrete yüklü ücret zammı yapılacağını düşündüğünü belirtmişti.

Altınsaç, asgari ücrette 2016 senesindeki gibi yüksek oranda zam beklediğini açıklayarak şunları belirtti:

Asgari ücret zammının enflasyona birtakım etkileri olacak. Ben yüklü bir asgari ücret zammı yapılacağını düşünüyorum. 2016 senesindeki gibi yüzde 25 civarında olacağını düşünüyorum. Belki daha bile fazla olabilir. Asgari ücret zammı belli olmadan speküle etmek doğru değil. Ancak, asgari ücret zammı piyasada çok konuşuluyor ve firmalar kendilerini buna göre ayarlıyor.

MÜSİAD’IN TALEBİ

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı 2022 için asgari ücret artışının enflasyon oranı üstünde olması gerektiğini belirtmişti.

Asmalı açıklamasında, “Bu bağlamda 2022 senesi için tespit edilecek asgari ücret zammının, işveren üstündeki asgari ücret vergi yüklerinin bir kısmı hafifletilerek mutlaka sene sonu enflasyon oranının üstünde olması gerektiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, kanun gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un başkanlığında, Bakanlık’ta yapılacak ilk toplantının sonrasında komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını gene Bakanlık’ta yapıyor.

Bakanlığın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.