adplus-dvertising

Hiroşima’da atom bombası kurbanları anıldı

Japonya’da binlerce insanın ölümüne neden olan dünyanın ilk atom bombası saldırısının kurbanları trajedinin 77. senesinde Hiroşima’da gerçekleştirilen törenle anıldı.
Takip et
Hiroşima’da atom bombası kurbanları anıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın ilk atom bombası saldırısında yaşamını kaybedenler, trajedinin meydana geldiği Japonya’nın Hiroşima kentinde gerçekleştirilen törenle anıldı. Felaketin 77. yıldönümünde Hiroşima Barış Anıtı Parkı’nda bir araya gelen kurban yakınları, siyasi temsilciler ve 100’e yakın ülkenin büyükelçileri ABD’nin kullandığı “Little Boy” isimli atom bombasının atıldığı zaman olan 08.15’te sessizliğe bürünerek saygı duruşunda bulundu. Öte Yandan atom bombası saldırısında hayatını kaybeden ve döneme tanıklık eden kişilerin adlarının yer aldığı listeye, falaketi yaşamış ve geçen seneden bu yana yaşamını yitirmiş 4 bin 978 kişi de eklendi. Toplam 333 bin 907 kişinin isimlerinin yer aldığı güncel liste barış anıtına asıldı.

“Bu trajedi tekrarlanmasın”

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, insanlığı nükleer silahların neden olduğu trajediyi tekrar etmemeye çağırdı. Kishida, ülkesinin zorlu hale gelen güvenlik ortamının gerçekliği ile nükleer silahların olmadığı ideal bir dünya arasında dengeyi temin etmek için çalışacağını vurguladı.

“Nükleer düğmeleri saf dışı bırakmalıyız”

Törende söz alan Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui, nükleer silahsızlanma çağrısını yineleyerek, “Hiç vakit kaybetmeden nükleer silahları harekete geçirebilecek bütün düğmeleri saf dışı bırakmalıyız” ifadelerini kullandı. Nükleer silaha sahip devletlerin güven köprüleri inşa etmesi ve nükleerden arındırılmış bir dünyayı gerçekleştirmeye yönelik somut adımlar atması gerektiğinin altını çizen Matsui, “Statükoyu kabul etmek ve askeri güç olmaksızın sürdürülebillcek bir barış idealinden vazgeçmek, insanlığın can güvenliğini tehdit etmektedir” dedi. Matsui, nükleer kuvvete sahip ülke liderlerini nükleer silah kullanımının neticeleriyle yüzleşmek için 1945’te ABD’nin atom bombaları tarafından harap edilen Japon kentleri Hiroşima ve Nagazaki’yi ziyaret etmeye çağırdı.

“Barışı hakim kılma zamanı geldi”

Japonya’da 2010 senesinde gerçekleştirilen törene katılan dönemin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’dan bu yana anma etkinliğine ilk defa katılım gösteren BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni bir silahlanma yarışının hız kazandığı konusunda uyarırken, “Nükleer silahlara sahip devletlerin nükleer savaş olasılığını kabul etmesi asla kabul edilemez” şeklinde konuştu. Nükleer silahsızlanma taahhüdü çağrısında bulunan Guterres, “Nükleer savaş seçeneğini masadan kaldırın. Barışı hakim kılmanın zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgını gölgesinde yapıldı

Covid-19 salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında katılımcı sayısının geçtiğimiz sene 880’e düşürüldüğü törende, Japonya’da yaşamın tamamen normale dönmesine karşın önlem elden bırakılmadı. Muhtemel enfeksiyon riskini azaltmak için tören alanına bu sene da kısıtlı sayıdaki 3 bin 500 kişi kabul edildi. Öte yandan, eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe suikastinin şokunu henüz atlatamayan ülkede, bölgedeki güvenlik önlemlerinin artırıldığı kamuoyuna yansıdı.

Japonya ilk atom bombası kurbanı ülke olmuştu

ABD tarihte ilk defa 6 Ağustos 1945’te Japonya’ya karşı atom bombası kullanmış, ortalama 140 bin kişinin yaşamını yitirdiği Hiroşima saldırısı, dolaylı olarak yüzbinlerce insanın yaralanmasına ve radyasyon kaynaklı hastalıklara maruz kalmasına neden olmuştu. Atılan ilk atom bombasının şokunu henüz atlatamayan Japonya, 9 Ağustos 1945’te ikinci bir atom bombasının hedefi olmuş, ülke Nagasaki’de büyük bir yıkımla yüz yüze gelmişti. Atom bombası saldırılarında toplam 200 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.