adplus-dvertising

Hırka-i Şerif Ramazan’da ziyarete açık olacak mı, Hırka-i Şerif’e nasıl gidilir?

Ramazan aylarında ziyaretçilerin akınına uğrayan Hırka-i Şerif bu yıl koronavirüs önlemleri kapsamında ziyarete kapalı olacak. Hırka-i Şerif Camii nerede, Hırka-i Şerif nasıl korunuyor? hepsi haberimizin detayında.
Takip et
Hırka-i Şerif Ramazan’da ziyarete açık olacak mı, Hırka-i Şerif’e nasıl gidilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk defa 2020 senesinde görülen koronavirüs vakaları sonrası artan vakalar nedeniyle ziyaretçilere kapatılan Hırka-i Şerif için bu senede da aynı karar alındı. 56 bine ulaşan vakalar nedeniyle bu sene da Hırka-i Şerif’in ziyarete kapalı olmasına karar verildi. Geçen seneden bu yana asma kilit ile kilitli duran bölüm, Geçen sene pandemi sebebiyle kapalı kalan kutsal emanetin, vaka sayısındaki artış sebebiyle bu sene da ziyarete kapalı kalmasına karar verildi. Hırka-i Şerif’in sergilendiği bölüm, Fatih Hırka-i Şerif Camii’nde yer alıyor.

  • Veysel Karani’nin 59. kuşaktan torunu olan Barış Samir, kapalı kalması kararını üzüntüyle aldıklarını söyledi.
  • Samir, 400 senedir süre gelen bir gelenek olduğunu söylüyor ve Hırka-i Şerif’in yalnızca Ramazan’da ziyarete açılması gerektiğini ifade ediyor.
  • Hırka-i Şerif ilk defa bu kadar uzun süreli ziyarete kapalı kalmış vaziyette.
  • Hırka-i Şerif’in sergilendiği bölüm 2009 senesinde Topkapı Sarayı’nın bilim kurulunun vermiş olduğu rapor sonucunda 1 sene kapalı kalmıştı.

Samir’in konuyla alakalı genel açıklamasında yer verilen ifadeler şöyle:

‘Sağlığı ön planda tutarak, bu yılda kapalı kalma kararını aldık muhafız aile olarak. Geçen sene, ‘Umarız yıla Ramazan’da Hırka-i Şerif’e kavuşuruz’ demiştik. Kavuşacağımızı da düşünüyorduk ama bu yıl de nasip olmadı maalesef. Geçen senekinden bir tık daha yaygın vaziyette pandemi. Gerek ziyaret eden vatandaşların gerek ziyaret ettiren ekip ve muhafız ailenin sağlığını riske atmamak ismine, devletimizin de aldığı tedbirler kapsamında, muhafız aile olarak Hırka-i Şerif’in ziyarete açılmamasına karar verdik.

Hırka-i Şerif Ramazan’da ziyarete açık olacak mı, Hırka-i Şerif’e nasıl gidilir?

Bu kararı tabi ki üzüntüyle alıyoruz. Gönül isterdi ki bu yıl ziyaret ettirelim, çünkü özledik, vatandaşlarımız da özledi, Peygamber efendimizin mübarek emanetiyle buluşmak istiyorlar. Haklılar da ama sağlık en önde geliyor” şeklinde konuştu.

Bu 400 yıldır süregelen bir gelenek. Bu gelenekle oldukça fazla oynanmaması, oynatılmaması gerekiyor. Onun için Ramazan’da biz Hırka-i Şerif’e tabiyiz, Hırka-i Şerif bize tabi değildir. Bu yüzden de Ramazan’da açılması gerekiyor. Yüzyıllardır bu şekilde sürmüş bu.

Hırka-i Şerif Ramazan’da ziyarete açık olacak mı, Hırka-i Şerif’e nasıl gidilir?

Bir kere 2009 senesinde Topkapı Sarayı’nın bilim kurulu verdiği rapor doğrultusunda bir yıl dinlenmeye bırakılmıştı, konservasyondan önce. Rapor doğrultusunda biz de kapalı kalması kararını almıştık aile olarak. Ondan bu yana hiç bu kadar uzun süre ziyarete kapalı kalmadı. Biz arada girip kontrollerimizi yapıyoruz, hiç açılmadı. Kontrollerimizi yapıyoruz. İnşallah yıla ziyarete açarız.’

HIRKA-İ ŞERİF CAMİİ’NE NASIL GİDİLİR?

Hırka-i Şerif Ramazan’da ziyarete açık olacak mı, Hırka-i Şerif’e nasıl gidilir?

– Hırka, İslam Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (SAV.) tarafından Veysel Karani’ye hediye edilmiştir.

– 1851 senesinde inşa edilen Hırka-ı Şerif Camii içerisinde sergilenmektedir.

– Hırkanın muhafaza ve ziyaret edilebilmesi için Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından, Hırka-i Şerif Camii’ne özel bir bölüm yaptırılmıştır.

– Camii ismini, aynı taşıyan Hırka-i Şerif Mahallesi’nden almaktadır.

– Fatih’in Atikali semtinde bulunmaktadır.

ADRES: Hırka-i Şerif Mahallesi / Fevzi Paşa Caddesi / 34091 / Fatih

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.