adplus-dvertising

Hindistan’daki sel felaketi 500 binden fazla kişiyi olumsuz etkiledi

Hindistan’ın Assam eyaletinde 3 gündür kesintisiz devam eden şiddetli yağışların yol açtığı selden 500 binden fazla kişi etkilendi.
Takip et
Hindistan’daki sel felaketi 500 binden fazla kişiyi olumsuz etkiledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Asya ülkesi Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketi etkisini sürdürüyor. Eyalette son 3 gündür kesintisiz süren yağışlar dünyanın en büyük nehirlerinden biri olan Brahmaputra’nın taşmasına neden oldu. Bin 500’den fazla köy sular altında kaldı.

Hindistan’daki sel felaketi 500 binden fazla kişiyi olumsuz etkiledi

Assam Maliye Bakanı Jogen Mohan, su baskını ve toprak kaymaları sebebiyle hem demiryolu hem de karayolu bağlantılarının kesintiye uğradığı Dima Hasao bölgesinde vaziyetin “son derece vahim” olduğunu söyledi. Kesintisiz devam eden yağışlar sebebiyle tahtalardan yapılan bir köprü çökerken, üstündekiler suya düştü.

“500 binden fazla kişi olumsuz etkilendi”

Assam Su Kaynakları Bakanı Pijush Hazarika ise yaptığı açıklamada, “Her saat daha kritik hale gelen selden 500 binden fazla kişi olumsuz etkilendi” ifadelerini kullandı. Doğal afet sebebiyle Hindistan ordusu devreye girerken, Hojai bölgesinde mahsur kalan 2 binden fazla kişi kurtarıldı.

Hindistan Meteoroloji Dairesi’nden (IMD) yapılan açıklamaya göre sağanak 2 gün daha devam edecek. Assam’da sel sebebiyle 8 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.