adplus-dvertising

Hindistan’daki heyelan felaketinde can kaybı 14’e yükseldi

Hindistan’ın Manipur eyaletinde yaşanan heyelanda can kaybı 14’e yükselirken, yetkililer heyelanda 50 kişinin yaşamını yitirmesinden endişe edildiğini açıkladı.
Takip et
Hindistan’daki heyelan felaketinde can kaybı 14’e yükseldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Manipur eyaletinde kesintisiz süren yağışlar, Noney bölgesinde bulunan Tupul demiryolu inşaatı alanında heyelana yol açmıştı. Arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede, can kaybının 14’e yükseldiği ifade edildi. Yetkililer, şu ana kadar 19 kişinin sağ olarak kurtarıldığını belirtirken, heyelanda 50 kişinin yaşamını yitirmiş olabileceğinden korktuklarını aktardı.

İnşaat bölgesinde isyancıların bulunması sebebiyle güvenliğini sağlayan Hindistan ordusu tarafından yapılan açıklamada, “Gece boyunca kesintisiz arama-kurtarma operasyonları devam edecek” ifadeleri kullanılarak, felaket bölgesine erişim temin etmek ve kurtarma çabalarına yardımcı olmak için dozerler de dahil olmak üzere çok sayıda ekipmandan yardım alındığı aktarıldı.

Heyelan öte yandan Ljei Nehri’nde su akışını da önlerken, bölge sakinine muhtemel tehlikelere karşı uyarı yapıldı. Kayıpların bulunması için başlatılan kurtarma operasyonları, devam eden toprak kaymaları ve kötü hava şartları sebebiyle zaman zaman sekteye uğruyor.

Hindistan ve Bangladeş aşırı yağışlarla mücadele ediyor

Son 3 haftadır devam eden yağışlar, Hindistan’ın 8 eyaleti ve 45 milyon nüfusu olan kuzeydoğusu ile komşu Bangladeş’te büyük hasar bıraktı. Assam, Manipur, Tripura ve Sikkim dahil olmak üzere şiddetli yağışların sonrasında yaşanan sel ve heyelanlarda 100’den kişi yaşamını yitirdi. Bangladeş’te ise 17 Mayıs’tan bu yana 42 kişi hayatını yitirirken, yüz binlerce kişi evini terk etmek mecburiyetinde kaldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.