adplus-dvertising

Hindistan’da Nipah virüsü 12 yaşındaki çocuğu öldürdü, 188 kişi temaslı!

Koronavirüs salgınından ABD’nin sonrasında en çok etkilenen ikinci ülke konumunda bulunan Hindistan’da Nipah virüsü alarmı verildi. Virüs sebebiyle 12 yaşındaki bir çocuk yaşımını yitirirken, 188 temaslı kişi belirlendi.
Takip et
Hindistan’da Nipah virüsü 12 yaşındaki çocuğu öldürdü, 188 kişi temaslı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs (Kovid-19) dünyayı etkisin altında bulundurmaya devam ediyor.

Özellikle Hindistan’da çıkan Delta varyantı sonrası dünya genelinde vaka sayıları ciddi artış gösteriyor.

Dünya henüz koronavirüs ve varyantlarının oluşturduğu şoku atlatamadan gene Hindistan’dan gelen bir haber ile sarsıldı.

İngiliz The Sun gazetesinde yer verilen habere göre, Hindistan’ın Kerala eyaletinde 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden yaşamını yitirdi.

20 KİŞİ ‘YÜKSEK RİSK’ ALTINDA

Yaşamını kaybeden çocuk ile temaslı 188 kişi belirlendi, bu kişilerden 20’si ise ‘yüksek riskli’ olarak sınıflandırıldı.

Bu 20 kişinin Kozhikode Tıp Fakültesi’ne gönderileceği söylendi. Uzmanlar öbür temaslı kişilerin ise evlerinde kendilerini tecrit etmelerini istedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

İlk kez 1990’ların sonlarında Malezya’daki domuz çiftliklerinde görülen salgın ateş, baş ağrısı, kas ağrısı (miyalji), kusma ve boğaz ağrısı gibi grip benzeri belirtiler ile kendisini belli ediyor.

NİPAH VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Nipah virüsünün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tedavi ya da aşı mevcut değildir. İnsanlar için birincil tedavi destekleyici bakımdır.

Öte yandan Kovid-19 vakalarının sayısı 221 milyon 842 bine, yaşamını yitirenlerin sayısı 4 milyon 586 bine, iyileşenlerin sayısı 198 milyon 442 bine çıktı.

Vaka sayısı ABD’de 40 milyon 808 bini, Hindistan’da 33 milyon 57 bini, Brezilya’da 20 milyon 890 bini ve Rusya’da 7 milyon 30 bini geçti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.