adplus-dvertising

Hindistan’da maymun çiçeği bağlantılı ilk ölüm

Hindistan’da maymun çiçeği sebebiyle ilk kişi yaşamını yitirdi.
Takip et
Hindistan’da maymun çiçeği bağlantılı ilk ölüm
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hindistan’da maymun çiçeği bağlantılı ilk ölüm kayıtlara geçti. Ülkenin güneybatısında bulunan Kerala eyaletinde yakın zaman içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) seyahat eden 22 yaşındaki bir erkek yaşamını yitirdi. Kerala Sağlık Bakanı Veena George, gence 19 Temmuz’da BAE’de yapılan testin pozitif çıktığını ancak ailenin Sağlık Bakanlığını bilgilendirmediğini belirtti. Hastanın 27 Temmuz’da ateş ve lenf bezlerindeki şişkinlik şikayetiyle özel bir hastaneye başvurduğunu söyleyen George, doktorların maymun çiçeğinden şüphelenmesini gerektirebilecek cilt döküntüleri benzeri herhangi bir semptoma rastlamadığını ifade etti. Kısa süre içerisinde vaziyeti kötüleşen hasta ölmeden önce ventilatöre bağlandı. Yaşamını kaybeden gence ölümünün sonrasında yapılan testlerde de virüse rastlandı. Alınan örnekler araştırılmak üzere Ulusal Viroloji Enstitüsü’ne gönderildi.

Temaslılar izole edildi

George öte yandan, yaşamını yitiren gencin ailesi ve arkadaşlarından oluşan 20 kişinin “yüksek risk” kategorisine alınarak izole edildiğini belirtti. Gençle beraber aynı uçakta olan yolcular ise olayın ortaya çıkmasının sonrasında paniğe kapıldı. George, şu ana kadar yakın temaslı kişilerde endişe verici bir vaziyete rastlanmadığını bildirdi.
Hindistan’ın Kerala eyaletinde ve başkent Yeni Delhi’de toplam 3 maymun çiçeği vakası belirlenmiş, 14 Temmuz’da testi pozitif çıkan ilk hasta tedavisinin tamamlanmasının sonrasında Cumartesi günü taburcu edilmişti.

Can kayıpları artıyor

Brezilya’da 30 Temmuz’da 41 yaşındaki bir erkek, Afrika kıtası dışında maymun çiçeği sebebiyle yaşamını yitiren ilk kişi olmuştu. İspanya’da da hayatını kaybeden 2 kişi Avrupa kıtasında maymun çiçeği bağlantılı ilk ölümler olarak kayıtlara geçmişti. Böylelikle, Afrika dışında maymun çiçeği sebebiyle yaşamını yitiren kişi sayısı 4’e yükseldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.