adplus-dvertising

Hindistan ve Bangladeş’te muson yağmurları: 34 ölü

Güneydoğu Asya’da etkili olan muson yağmurları sebebiyle Hindistan’da 9, Bangladeş’te ise 25 kişi yaşamını yitirdi.
Takip et
Hindistan ve Bangladeş’te muson yağmurları: 34 ölü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hindistan ve Bangladeş’te etkili olan muson yağmurları yaşamı durma noktasına getirdi. Hindistan’ın Assam eyaletinde en az 9 kişi şiddetli yağışlar sebebiyle yaşamını yitirdi. Eyalette yaşayan 2 milyondan fazla kişinin evi ise sular altında kaldı. Bangladeş’te de yıldırım düşmesi neticesi 21 kişi yaşamını yitirdi. Şiddetli yağışların neden olduğu toprak kayması sebebiyle de 4 kişi daha hayatını kaybetti.

Hindistan ve Bangladeş’te muson yağmurları: 34 ölü

Nehirler taştı

Asya kıtasının en büyük nehirlerinden biri olan Brahmaputra’nın taşması neticesi Assam eyaletindeki 3 bin köy ve ekili arazi sular altında kaldı. Yağmurun şiddetini “emsalsiz” olarak nitelendiren Gauhati’deki meteoroloji istasyonundan yetkili Sanjay O’Neil, “Pazar gününe kadar Assam’ın çeşitli bölgelerinde orta ila şiddetli yağışlar bekliyoruz” şeklinde konuştu. Hindistan’ın başkenti Dakka’daki sel tahmin ve uyarı merkezine göre, ülke genelinde bulunan bütün büyük nehirlerdeki su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Merkez tarafından yapılan açıklamada, şiddetli yağışların Sunamganj, Sylhet, Lalmonirhat, Kurigram, Nilphamari ve Rangpur bölgelerinde etkisini artırabileceği aktarıldı.

Ulaşımda aksamalar meydana geldi

Hindistan’da ulaşım seferleri de olumsuz hava şartlarından etkilendi. Assam eyaletinin güneyindeki Haflong şehrindeki bir tren istasyonu sular altında kalarak, tren rayları çamurla kaplandı. Sylhet’teki Osmani Uluslararası Havaalanı’nı Müdürü Hafız Ahmed, sel sularının pistlere yaklaşması sebebiyle 3 gün süreyle uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Hindistan ve Bangladeş’te muson yağmurları: 34 ölü

Ordu teyakkuzda

Hindistan ordusundan, mahsur kalmış insanları kurtarması ve mağdurlara yiyecek, içecek ve temel ihtiyaç malzemesi dağıtımında destek sağlaması istendi. Öte yandan vatandaşlara yardım etmeye çalışan bir ordu üyesi, “İnsanları kurtarmak için sürat tekneleri ve şişirilebilir sallar kullanıyoruz” açıklamasında bulundu. Yağışların bugün ve yarın da devam etmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.