adplus-dvertising

Hindistan: Tüm dünyaya buğday ve pirinç ihtiyacını karşılayabiliriz!

Kendi nüfusuna yetecek gıdası bulunan ve çok daha fazlasına sahip olduğunu açıklayan Hindistan; küresel kotaların kaldırılması halinde buğday ve pirinç başta olmak üzere birçok ürünü dünyanın her bölgesine gönderebileceğini duyurdu.
Takip et
Hindistan: Tüm dünyaya buğday ve pirinç ihtiyacını karşılayabiliriz!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna savaşında ikinci ay geride kalıyor. Çatışma hali, öngörülemez biçimde devam ediyor. Bu süreçte savaş bölgesindeki geniş tarım arazilerinin ortalama yarısı ekilemedi. Dünyanın da gıdasının mühim bir kısmının üretildiği bu bölgedeki çatışmalar, arz tehdidini tırmandırdı. Bu nedenle tedarikte sıkıntılar meydana geliyor ve buğday başta olmak üzere birçok temel gıda fiyatları yükseliyor.

RUSYA VE UKRAYNA ZİRVEDE

Tüm bu gelişmelerle gıda krizinin eşiğine gelen dünya, şuanda yeni alternatif arayışında. Dünya çapında senelik buğday satışının ortalama üçte birini, Rusya ve Ukrayna gerçekleştiriyor. Öte Yandan küresel çapta ayçiçeği yağının yüzde 55’ini, mısır ve arpanın yüzde 15’inden fazlasını gene bu iki ülke üretiyor.

Hindistan: Tüm dünyaya buğday ve pirinç ihtiyacını karşılayabiliriz!

HİNDİSTAN’DAN “KOTAYI KALDIRIN “MESAJI

Batı ile Rusya arasında soğuk savaşların senelerce devam edeceği yeni bir düzen kurulurken, dünyanın gıdasını üretecek ülke olarak Hindistan öne çıkıyor. Kendi nüfusuna yetecek kadar gıdası bulunan ve çok daha fazlasını da arz etme kapasitesine sahip olan Hindistan; küresel kotaların kaldırılması hâlinde buğday ve pirinç başta olmak üzere birçok ürünü dünyanın her bölgesine gönderebileceğini duyurdu.

Hindistan’ın BM Sekreteri Sneha Dubey, Güvenlik Konseyi’nin Çatışma ve Açlık konulu toplantısında “Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan gıda güvenliği problemlerine hızlı bir biçimde yanıt vermemiz gerekiyor. Artan kıtlık riski, fakat bizi şu anda bağlayan kısıtlamaların ötesine geçilerek ele alınabilir” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Biden ile sanal toplantı yapan Hindistan Başbakanı Modi de kısıtlamaları gündeme taşıdı ve Hindistan’ın halkı için yeterli yiyeceğe sahip olduğunu söyleyerek, “Dünya Ticaret Örgütü’nün bize izin vermesi halinde yarından itibaren dünyaya gıda sağlamaya hazırız” diyerek konuştu.

Hindistan: Tüm dünyaya buğday ve pirinç ihtiyacını karşılayabiliriz!

85 MİLYON TONLUK STOK

Hindistan, iki temel gıda maddesi olan buğday ve pirinçte dünyanın ikinci büyük üreticisi konumunda. Ülke bugün 51,3 milyon ton buğday ve 34 milyon ton pirinç olmak üzere, yalnızca bu iki üründe 85 milyon tonun üstünde bir stoka sahip. Resmi projeksiyonlar, ülkede bu sezon 110 milyon tonun üstünde buğday hasadı olacağını gösteriyor. Hindistan’ın dünyaya gıda arzının, yükselen emtia fiyatlarını da sakinleştireceği düşünülüyor. Hindistan bugün 70 ülkeye buğday ve 150 ülkeye pirinç ihraç ediyor. Küresel gıda krizine karşın Hintli tüccarlar, nisan-temmuz dönemi için ortalama 3 milyon tonluk ihracat için sözleşme imzaladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.