Hindistan Ay’a İnecek İlk Aracını Gönderdi!

Hindistan, kendisine "Ay'a iniş yapan dördüncü ülke" ünvanını kazandıracak yeni uzay aracını fırlattı.

Hindistan, sabah saatlerinde aya iniş yapacak yeni uzay aracının fırlattı. Araç, Eylül ayının sonlarına kadar Ay’ın etrafında tur atacak ve ardından inişi gerçekleştirecek. Hindistan eğer bir başarısızlığa uğramazsa, Ay’a uzay aracı indirebilen dördüncü ülke olacak.


Yeni gönderilen araç, Hindistan’ın Chandrayaan projesinin sadece bir parçası. Proje, 2008 yılında başlatılmıştı. Bu kapsamda Ay’a gönderilen önceki uzay aracı, yörüngeye yerleşmiş ve Ay’ın yüzeyine bazı önemli cihazlar göndermişti. Bu sayede Hindistan, Ay’ın güney kutbunda su buzu varlığını doğrulayan bazı önemli keşifler gerçekleştirmişti.

SU KAYNAKLARI KEŞFEDİLECEK

Hindistan 2008 yılından bu yana yürüttüğü projeyi, Ay’a uzay aracı indirerek taçlandırmak istiyor. Proje kapsamında Ay’a indirilecek aracın 14 gün boyunca yörüngede gezeceği açıklandı. Daha sonra uzay aracı Ay’a iniş yapacak ve Ay’daki buzulların detaylarını keşfetmeye çalışacak. Zira daha önce Chandrayaan projesi kapsamında buzun varlığı keşfedilmiş fakat, miktarı ve dağılımı hakkında bilgi elde edilememişti. Hindistan, Ay’ın güney kutbunu keşfetmek ve bu kıymetli su kaynaklarının tam olarak dağılımını keşfetmek istiyor. Bunun yanında Ay’ın yüzeyini ve kompozisyonunu da daha detaylı anlayabilmeyi umuyor. Hint Uzay Araştırmaları Teşkilatı (ISRO) Başkanı Kailasavadivoo Sivan, sabah saatlerinde gerçekleştirilen fırlatmadan önce yaptığı açıklamada, “Hindistan’ın, keşfedilmemişi keşfetmek için Ay’a doğru tarihi bir yolculuk yapacak olmasının heyecanını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı