Hindi Fiyatları Artsa da Talep Çok Fazla

Yılbaşı sofraları için temsili bir yiyecek haline gelen hindi yeni yıla günler kala satışların artmasıyla satıcıların yüzünü güldürdü. Peki hindi ne kadara satılıyor, iyi hindi nasıl anlaşılır?
Takip et
Hindi Fiyatları Artsa da Talep Çok Fazla
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yetiştirilen hindilere yılbaşı öncesi talep arttı. Kandıra ilçesinde çiftlik ve köylerdeki kümeslerde yetiştirilen siyah hindilere yılbaşına 9 gün kala otel, restoranlar ve marketler büyük talep gösteriyor.

Yaklaşık 8 ayda kesilebilir hale gelen Kandıra hindisinin kilosu 35 TL’ye satılıyor. Ağırlıkları 5-10 kilogram arasında değişen hindiler, 350 TL’ye kadar alıcı bulabiliyor.

Son günlerde hindilere gelen ilginin arttığını belirten hindi çiftliği sahibi Tuncay Levent, “Hindilerimiz meralarda gezerek beslenmektedir. Mısır, buğday, ayçiçeği gibi doğal ürünler de vermekteyiz. Hindilerimize talep çok fazla. Müşterilerimizi memnun etmek bizlere gurur veriyor. İlçemizin önemli değerlerinden biri olan bu Kandıra hindisinin lezzeti farklıdır. Ortalama hindilerimizin kilosu kesilmiş halde 5-10 kilogram arasında değişmektedir. Kesilmiş şekilde kilosunu 35 TL’ye satmaktayız” dedi.

SON 1 HAFTA KALA HİNDİ FİYATLARI YÜZDE 20 ARTACAK

Her yılbaşı döneminde hindi satışlarının arttığını belirten Osman Yardımcı, hindi fiyatlarının son 1 hafta kala yüzde 20 artacağını söyledi. Osman Yardımcı, "Yılbaşına birkaç hafta kala hindi satışımız başlıyor. Bu haftalar, hindi sektörü için özel haftalar. Hindi, vatandaşlar için bir yemekten ziyade geleneksel bir şey oldu artık. Bu dönem, hindi sektörü için bulunmaz bir fırsat. Şu an 15 kilosu 250 lira olan hindiler, son 1 hafta kala yüzde 20 daha artacaktır" açıklamasında bulundu.Hindinin sadece yılbaşında tüketilen bir gıda olmasını anlamsız bulduğunu belirten Yardımcı, hindi etinin de diğer etler gibi faydaları olduğunu ve her ay tüketilebilecek bir gıda olduğunu belirtti.

EN LEZZETLİ HİNDİ ETİ, DOĞAL ORTAMDA YETİŞEN HİNDİNİN ETİDİR

En lezzetli hindi etinin, doğal ortamda yetişen hindiden alınabileceğini söyleyen Osman Yardımcı, "Hindi de artık tavuk gibi kümeslerde beslendiği için eski doğallığı yok. Eskiden meralarda, ovalarda, bahçelerde yetişirdi. Hayvanlar serbestti. Doğal ortamda yetişen tavukla, çiftlik tavuğunun tadı bir mi? Tabii ki değil. Çünkü hayvan gezmiyor, hareket yok. O kaslar gelişecek ki etin lezzeti artsın. Bu yüzden kümeste beslenen hindi ile doğal ortamda beslenen hindinin tadı bir olmaz. Serbest gezen hayvan, kendi yemini kendi bulur ve öyle yer. 100-200 hindi bir arada olduğu zaman, ortamın sıcaklığı ve hareketsizlikle birlikte etin kalitesi düşer" açıklamasında bulundu.

ÇABUK PİŞEN HİNDİ ETİ, KALİTESİZDİR

Dişi hindi etinin daha yumuşak olduğunu ve geç piştiğini belirten Osman Yardımcı, "Hindi eti yumuşak olur zaten ama dişi hindinin eti daha yumuşaktır, lezzetlidir ve biraz daha geç pişer. Bunu doğal ortamda yetişen hindiler için söylüyorum. Üretim ürünü olan hindilerin eti ise çok yumuşak olmadığından çabuk pişer" dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.