Hierapolis Antik Kenti günde 2 bin turiste ev sahipliği yapıyor

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Hierapolis Antik Kenti, günde 2 bin turiste ev sahipliği yapıyor. Dört mevsim 36 derece su sıcaklığına sahip olan Hierapolis Antik Kenti içerisinde bulunan antik havuz, ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yapılar arasında bulunuyor. Havuz, termal olduğu için her ziyaretçinin uğrak noktası oluyor.


Hierapolis Antik Kenti günde 2 bin turiste ev sahipliği yapıyor

Denizli’nin en önemli ticaret ve turist merkezlerinden birisi olan Pamukkale, turizm sezonuna bu yıl erken başladı. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Türkiye’de antik kentler genelde yoğun ilgi görüyor. Binlerce yıldır, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Türkiye’de sadece İstanbul değil her şehrimiz turistlerin ziyaret ettiği yerlerden oluyor. Bu yerlerden birisi olan Hierapolis Antik Kenti hakkındaki istatistikler ise yüzleri güldürüyor.

GÜNDE 2 BİN TURİST AĞIRLANIYOR

Pamukkale’de yer alan Hierapolis Antik Kenti, Roma döneminde Frigya adı ile anılıyordu. Roma döneminde bir kent olan Frigya, kültür ve sanat bakımından zengin olan bir şehirdi ve çok önemli insanlar burada ağırlanıyordu. İçerisinde bulunan havuz zaten önemli insanların ağırlandığını kanıtlar niteliktedir. Günümüzde birçok antik esere de ev sahipliği yapan Hierapolis Antik Kenti’nin içerisinde bulunan havuz, günde 2 bin turist tarafından ziyaret ediliyor.

TERMAL OLDUĞU İÇİN ŞİFA DAĞITIYOR

Pamukkale Travertenlerine gidenler çok iyi biliyordur ki, yer altından çıkan su oldukça şifalıdır ve her türlü haslığa iyi geliyor. Sıcak olarak akan su, direkt olarak antik kent içerisinde bulunan havuza akıyor. Yılın her döneminde 36 derecelik bir su sıcaklığına sahip olan havuzun içerisinde birçok antik eser bulunuyor. Ramazan ayı dolayısıyla yerli ziyaretçi oranının düşük olduğu antik kenti ziyaret eden turist sayısı şuanda 2 bindir. Bu sayının yılın üçüncü çeyreğinde 2 katına çıkması bekleniyor.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.