hiçbir şey yapmamak için kendini kiraya veren adam!

Japonya’da “hiçbir şey yapmayan adam” olarak tanınan Morimoto Şooji, müşterilerin basit talepleri için kendisini kiralayarak geçimini sağlıyor. 37 yaşındaki Morimoto, Haziran 2018’den beri “hiçbir şey yapmamak” için kendisini kiralıyor.
Takip et
hiçbir şey yapmamak için kendini kiraya veren adam!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Japonya’da “hiçbir şey yapmayan adam” olarak tanınan Morimoto Şooji, müşterilerin basit talepleri için kendisini kiralayarak geçimini sağlıyor.

Sosyal medyada 260 bine yakın takipçisi bulunan 37 yaşındaki Morimoto, Haziran 2018’den beri “hiçbir şey yapmamak” için kendisini kiralıyor. Kendisini “yemek, içmek ve basit karşılıklar haricinde pek bir şey yapmayan adam” olarak tanıtan Morimoto, neredeyse her gün iş teklifleriyle meşgul.

Tokyo’da yaşayan Morimoto’nun, müşterilerin “eşlik et, dinle, konuş, ortak ol, gözle” gibi taleplerini günlük kazanca dönüştürmesi dikkat çekiyor.

İş serüveni ve müşterilerin farklı isteklerine ilişkin muhabirine konuşan Morimoto, üniversiteden mezun olduktan sonra çalıştığı firmadan ayrılarak 6 sene serbest meslekle uğraştığını belirtti.

Morimoto, “Hangi işi yapsam, uzun süre götüremedim. Sonra bir müddet, hiçbir şey yapmamanın daha iyi olacağını düşündüm. Belli bir şeyle meşgul olmayıp, böyle beklesem nasıl olur? Hiçbir şey sunulmadığında, nasıl bir talep gelebilir? diyerek düşündüm.” şeklinde konuştu.

İŞ BAŞINA 10 BİN YEN KAZANIYOR

Haziran 2018’de “hiçbir şey yapmamaya” başlayan Morimoto, oldukça farklı yelpazede “işler” geldiğini fakat yapıp yapmamaya zorluğuna göre karar verdiğini söyledi.

Morimoto, “Tümünü kabul edemiyorum. Rahat bir biçimde yapabilir miyim diyerek bakıyorum. İstediğimi seçiyorum. Eğer ufak bir zorluğu varsa o işi geri çeviriyorum. Bir işin karşılığı 10 bin yen (93 dolar) ve öte yandan yol param karşılanıyor.” şeklinde konuştu.

Çağrıldığı buluşma noktasına gittiğini belirten Morimoto, müşterisiyle yemek yediğini, konsere gittiğini, onu dinlediğini, birçok konuda ona eşlik ettiğini yani kısacası onu yalnız bırakmadığını ifade etti.

Morimoto, “Müşteri, ‘sana yeni senenin kutlu olsun mesajı göndereceğim, mesajıma yanıt ver, yeni yılımı kutla’ diyor. ‘Senenin ilk çalışma günü işe gideceğim, birlikte gidelim’ istiyor. ‘Eve dönerken, bana eşlik et’ diyor. Kendi evinde ailesiyle paylaşamadığı konular ile ilgili konuşmak istiyor. Tamamına yardımcı olmaya çalışıyorum.” diyerek konuştu.

Kocasının işlerinin yoğunluğundan tek başına üç çocuğuna bakmakta zorlanan ve “Bebek bakıcılığı yapmanı istemiyorum. Yalnızca gelip beni gözlesen yeter” diyen kadın müşterisinin evinde kocası gelene dek beklediğini söyleyen Morimoto, kokusunun kötü olduğunu düşünen ve ailesine sormaktan çekinen müşterisinin “Nasıl koktuğumu dürüstçe söyle” teklifini de geri çevirmediğini belirtti.

Japonya’da “hatsu-moude” diyerek bilinen senenin ilk tapınak gezisine gitmek isteyen fakat Kovid-19 salgını sebebiyle hiçbir arkadaşının kendisine eşlik etmemesi nedeniyle yalnız kalan müşterisine, kimonosunu giyip eşlik ettiğini anlatan Morimoto, yaşamın manasına ilişkin tereddütleri bulunan müşterisinin “kendisini dinlemesi” isteğini de geri çevirmediğini söyledi.

Morimoto, girdiği sınavın neticelerini yakınlarıyla beklemekten rahatsızlık duyan müşterisine de, bilet aldığı profesyonel sumo güreşlerine arkadaşının işi çıkması nedeniyle yalnız gitmek istemeyen müşterisine de, sumo güreşçilerinin popüler “chanko-nabe” yemeğini ilk defa tadan müşterisine de eşlik ettiğini anlattı.

“BİR GÖZÜN İZLEMESİ”

Henüz 3 senesi aşkındır yürüttüğü işini “ne kadar sürdüreceğini henüz düşünmediğini” kaydeden Morimoto, “Sıkılırsam ya da özgüvenim kaybolursa farklı arayışlara girebilirim. Geleceğe ilişkin oldukça fazla düşünmem. Günlük programlarım dolu, objektif bakıldığında bir biçimde her gün meşgulüm.” diyor.

Japon toplumundaki yalnızlığa dikkati çeken Morimoto, “İlk defa tanıştığı bazı kişilerin, birkaç örnek vermeden, işin mahiyetini anlayamadığını” söyleyerek “Yalnız başına örneğin bir dükkana gidemeyen ya da kendi başına bazı mekanlara giremeyeceğini düşünen, hisseden Japonlar var. Yalnız olunca odasını toplayamayan, sıkılan, telefonla meşgul olup kaytaranlar var. Bir gözün onları izlemesini ya da yaptıkları işlerde eşlik etmesini istiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.