adplus-dvertising

Hiç takmadığı sim kart, iş insanının hayatını kararttı

Çalınan bir cep telefonuna, BTK raporuna göre hattını taktığı ileri sürülen iş insanına, hırsızlık suçlamasıyla dava açıldı. Aldığı maaş ile çalıntı telefondan 10 adet alabileceğini belirten A.A. 4 sene süren hukuk mücadelesini kazandı.
Takip et
Hiç takmadığı sim kart, iş insanının hayatını kararttı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay, 14 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’un Kağıthane ilçesi Çağlayan’da bulunan Cumartesi Pazarında yaşandı. Edinilen bilgiye göre, pazara alışveriş yapamaya giden D.Ç., telefonunun çantasında olmadığını fark etti. Eve giderek e-mail adresini kurtarmaya çalışan Çalık, kurtarma numarasının sonunun 03 ile bittiğini ve telefonunun Fatih’te olduğunu fark edince karakola giderek şikayetçi oldu. Şikayet üstüne Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan rapor istendi. Gelen raporda telefona, A.A. adlı iş insanının hattını taktığı ileri sürüldü.

Gelişmenin sonrasında A.A.’ya, ‘Suç eşyasının satın alınması yahut kabul edilmesi, elde yahut üstte taşınan eşyayı özel beceri ile almak suretiyle hırsızlık’ suçundan dava açıldı. A.A. gelişmeler üstüne yönetici pozisyonunda çalıştığı işinden oldu.

Suçlamaları kabul etmeyen tutuksuz sanık A.A., “Belirtilen hattı ben ortalama 10 senedir kullanıyordum, hala kullanmaya devam ediyorum. Telefon numaramın müştekinin telefonunda nasıl kullanıldığını anlamıyorum. 14 Temmuz 2018 tarihinde telefon hattımı, kendime ait telefonumda kullanıyordum. Üstüme atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Cep telefonunu ben almadım. 2018 senesinde da ben sıfır telefon kullanıyordum. Benim telefon numaram faturalı hattır” şeklinde konuştu.

“Telefonumun nerde olduğunu sorguladığımda Fatih’te bir adreste gözüküyordu”

Müşteki D.Ç. ise, “Olay tarihinde pazarda alışveriş yaptığım sırada telefonun çantamda olmadığını fark ettim. Ben pazara geldiğimde telefonumun çantamda olduğunu biliyordum fakat pazardan ayrılacağım esnada telefonumun çantamda olmadığını fark ettim. Eve geldiğimde e-mail hesaplarımı kurtarmaya çalıştığımda, kurtarma numarası olarak, sonu 03 ile biten cep telefonunun olduğunu gördüm. Gene telefonumun nerde olduğunu sorguladığımda Fatih’te bir adreste gözüküyordu. Sanıktan şikayetçiyim, zararım giderilmemiştir” diyerek konuştu.

4 sene sonra beraat etti

Mahkeme heyeti, olaydan 7-8 saat sonra çalınan telefonun HTS kayıtlarına göre sanığın hattının müşteki telefonuna takılarak 2 saat kullanıldığı belirlendiği fakat sanığın üstüne atılı bulunan hırsızlık suçunu işlediğine dair bir kanıt bulunmadığından beraatine karar verdi.

“Benim müvekkilim hırsızlık suçu ile yargılandığı için işten çıkarıldı”

Duruşma sonrası açıklama yapan Avukat Buket Nurşah Tekışık, “A.A. bir maaşı ile çalınan telefonun aynısından alabilir, hatta 10 adet bile telefon alabilir. Çünkü yüksek bir maaş ile çalışıyor. Biz bunu mahkemeye sunduk. Savunmamızda bunları belirttik. Eksik yargılama yapıldı ve bunda polisin de hatası var. Polis müvekkilimin e-mail adresini belirlerken, eksik belirleniyor. Benim müvekkilim hırsızlık suçu ile yargılandığı için işten çıkarıldı. Müvekkilim beraat aldığı için manevi tazminata başvuracağız çünkü mağdur edildik” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.