adplus-dvertising

HGS’ye geçişte son 1 gün

30 Mart 2022, 13:41 tarihinde eklendi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprülerde OGS döneminin 31 Mart’ta sona erdiğine dikkati çekti. Bakanlık HGS’ye geçiş işlemlerinin tamamlanmasına 1 gün kaldığı konusunda vatandaşları uyardı.
Takip et
HGS’ye geçişte son 1 gün
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de Otomatik Geçiş (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olmak üzere iki ayrı ücret toplama sistemi bulunduğu anımsatıldı. Zaman zaman bu vaziyetin gişelerde karışıklığa neden olduğu vurgulanan açıklamada, iş yükünün azaltılması ve verimliliğin arttırılarak vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek ismine 31 Mart’tan itibaren OGS sisteminin kaldırılacağı söylendi.

OGS’den HGS’ye geçiş oranı yüzde 70’i aştı

HGS’ye geçişte son 1 gün olduğuna işaret edilen açıklamada, OGS etiketi olan araç sahiplerine alakalı bankalar tarafından ücretsiz olarak HGS etiketi verileceği ve hesaplarının da HGS’ye dönüştürüleceğinin altı çizildi. OGS’den HGS geçiş oranının yüzde 70’i aştığı duyurulan açıklamada, vatandaşların HGS’ye alaka gösterdiği, bankalarda da yeterli miktarda HGS etiketinin bulunduğuna dikkat çekildi.

HGS etiketini ücretsiz almak için takip edilmesi gereken adımlar

Dönüştürme işlemleri aşamasında ve ardından kullanıcıların otoyol geçişlerini rahatlıkla yapabileceğini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyeceği kaydedilen açıklamada, OGS kullanan vatandaşların HGS etiketini ücretsiz almak için takip etmesi gereken adımlar da şu şekilde sıralandı:

“OGS cihazının alındığı bankaya 31 Mart’tan önce müracaat yapılacaktır. İptal edilen OGS’nin yerine HGS hesabı açılması gerekmektedir. Bütün geçişlerin ücretleri HGS hesabından tahsil edilecektir. OGS cihazının iptalinden önce yapılan ve henüz tahsil edilmeyen geçiş ücreti, kapatılacak OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecektir. İşlemden sonra OGS hesabında halen para bulunuyor ise ilgilinin banka hesabına ya da kredi kartına iade edilecektir. OGS ile yapılan geçişlerin ücretlerinin karşılanmaması vaziyetinde kullanılmak üzere güvence kapsamında alınmış tutarlar banka hesabında ya da kredi kartlarına iade edilecek. İade işlemleri, cihazın iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde müşterilerin banka hesaplarına ya da kredi kartlarına yapılacaktır. OGS cihazını HGS etiketi ile değiştirenlerin işlem yapmalarına gerek bulunmayacaktır. 31 Mart’a kadar kapatılmış bütün OGS cihazları bu tarihten sonra iptal edilecektir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.