Hevsel Bahçeleri moloz yığınına döndü!

Diyarbakır’ın tarihi surlarıyla birlikte, 2015 yılında Türkiye’nin 14’üncü miras alanı olarak Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletiliyor. Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Hevsel’in çöp alana dönüştürülmesinin üzücü olduğunu belirterek, “Hafriyat buranın doğal yapısını, burada yaşayan ve üreyen canlıları olumsuz etkilemektedir. Eğer bu genişlerse, listeden çıkma durumunda bile kalabiliriz. Bu büyük bir tehdittir” dedi

Çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapan Hevsel Bahçeleri, Almanya’nın Bonn şehrinde 2015 senesinde düzenlenen 39’uncu UNESCO Dünya Mirası Komitesi Toplantısı’nda şehirdeki tarihi surlar ile Türkiye’nin 14’üncü miras alanı olarak Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Fakat tarihi bahçeler, uyarılara aldırış etmeyen kişiler tarafından dökülen hafriyat sebebiyle kirletiliyor.

DOĞA HARİKASI KİRLENİYOR

DHA’da yer verilen habere göre kıyısından Dicle Nehri’nin geçtiği bahçelerdeki farklı birçok noktada dökülen moloz yığınları, bölgedeki kirliliği gözler önüne seriyor. Bahçelerin, yoğunlukta kullanılan girişi olan Keçi Burcu’ndan geçen yolun kenarına konulan ‘Hafriyat dökmek yasaktır’ yazılı uyarı tabelasına karşın Hevsel’e hafriyat dökülmesi doğa harikası bölgede kirliliğe sebebi oluyor.

Hevsel Bahçeleri moloz yığınına döndü!

“UYARILARA KARŞIN DÖKÜLÜYOR”

Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Mensubu Prof. Dr. Ahmet Kılıç, tüm uyarılara karşın Hevsel’e hafriyat ve moloz dökülmesinin çok üzücü olduğunu belirtti. Kılıç, hafriyat dökülen bölgenin genişlemesiyle tarihi bahçelerin, Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılabileceğini söyleyerek, tedbir alınmasını istedi. Prof. Dr. Kılıç, şunları belirtti:

“YETKİLİLER HABERDAR OLSA ÖNLER”

“Hevsel Bahçeleri, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Oldukça mühim bir yer. Burada kuşlar, memeli hayvanlar, çeşitli böcekler, salyangozlar, bulunuyor. Sürüngenlerin yanı sıra mekan da çok mühim. Üzülerek duyuyoruz, koruma altındaki bölgeye hafriyat dökümü var. Bu oldukça üzücü bir vaziyet. Ben eminim yetkililer bundan haberdar değildir. Haberdar olursa bunu asla engellerler.

“LİSTEDEN ÇIKARILMA VAZIYETINDE KALIRIZ”

Toplumun büyük bir kesimi zaten buraya sahip çıkıyor. Muhtemelen kendini bilmezlerin yahut ucuza işi getirmeye çalışan birkaç kişinin döktüğü malzemedir. Ama burası bize torunlarımıza bırakacağımız emanettir. Burayı korumamız gerekir. Hafriyat buranın doğal yapısını burada yaşayan ve üreyen canlıları negatif etkilemektedir. Eğer bu genişlerse, listeden çıkma vaziyetinde bile kalabiliriz.

“BURAYI KORUMAMIZ GEREKIR”

Hal bu ki ülkemizin UNESCO ile işbirliği var. Dünya ile işbirliği var. Bizim bunu korumamız gerekir. Her vatandaşımıza bu konuda görev düşüyor. Hemşehrilerimizden beklentilerimiz o dur ki, bu gibi ihmalkar davranışlar ya da suiistimaller varsa bunu alakalı yerlere bildirmeleridir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı