Herkes Hücum Etse de Dolar Düşüyor!

ABD'nin şiddetle karşı çıktığı hava savunma sistemleri ticaretimiz sonrası yükselmesi beklenen dolar, MB'nin yerinde müdahaleleri ile düşüşe geçti. Kur 5,60 seviyelerinin altını zorluyor.

Türkiye ekonomik olarak çok kritik bir eşikte. Bir yanda, ABD ile yaşanan hava savunma sistemleri ticaretindeki restleşme bir yandan da iç piyasalardaki dengesizlik dolarda sürekli bir hareketlilik yaşamasına neden oldu. Özellikle Rusya’dan getirilen sistemlerin ABD’yi rahatsız etmesi ve ülkemize ciddi yaptırımlar uygulanacağı söylentileri yatırımcıları dolara yönlendirmişti.


Geçtiğimiz hafta yaşanan bu çalkantılı dönemde yatay bir seyir izleyip 5,70 seviyelerinden işlem gören dolar beklenen fırlamayı yapmamış, dövize yüklenen yatırımcı beklemeye koyulmuştu. MB’nin ciddi tedbirleri sonrası yatay seyirde kalmayı sürdüren dolar, beklenmedik bir anda gelen radikal faiz kararı sonrası düşüş ivmesi sergilemeye başladı. Güne 5,65 seviyesinden giren dolar 5,60’ı gördü ve bu seviyede yatay ilerlemeye başladı.

TİCARET ANLAŞMASI ETKİLİ OLDU

Türkiye ile ABD’nin üzerinde uzlaşmak üzere olduğu büyük ticaret anlaşmasının da bu seyirde etkili olduğu belirtiliyor. Rahip Brunson krizinin ardından hava savunma sistemleri krizini de aşan iki ülke yönetimi hacmi 120 milyar doları bulması beklenen bir ticaret anlaşmasının altına imza atmak üzere. Bu ticaret ile ilgili çalışan iki ülke bürokratlarının hazırladığı 350 sayfalık rapor tamamlanmış, ve Trump ile Erdoğan’ın onayına sunulmuştu.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı