Hemşire Hatun Doğan karaciğer nakli için “vakit kalmadı” dedi!

SAMSUN'da 'karaciğer yetmezliği' teşhisi konulan hemşire Hatun Doğan (45), soyadı gibi yeniden doğmak için organ nakli bekliyor. Hukuk fakültesindeki öğrenimini bırakıp Doğan'a bakan kızı ise annesiyle gezmeyi çok özlediğini söylüyor.

Bafra ilçesinde 18 senelik hemşire Hatun Doğan’a 1,5 sene önce ‘karaciğer sirozu’ tanısı konuldu. Hastalığı sebebiyle mecburi olarak emekliye ayrılan Hatun Doğan’ın, karaciğeri son evrede. Doğan, Kadavradan yahut çapraz nakil için bir umutla bekliyor. Annesini yalnız bırakmayan Trabzon Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan kızı Aybike Nur ise, bu sene okuluna ara vermek mecburiyetinde kaldı.

“İnsan sağlığının değerini kaybedince..”

Hatun Doğan, “Hemşireydim, rahatsızlıktan sonra çalışamadığım için malulen emekli oldum. Şu an evdeyim. Bir senedir siroz teşhisiyle karaciğer nakli gerekmekte. Son aşamadayım o yüzden de bir vaktim kalmadı. Nakil içinde organ bulmakta sıkıntı yaşıyorum. Birkaç üniversiteye başvurmamıza karşın halen bir nakil olayı çıkmadı. O yüzden nakil bekliyorum. Bana bir karaciğer veren olursa çok memnun olurum. Kendi ihtiyaçlarımı kendim karşılayamıyorum. Yaşam gittikçe zorlaşıyor. Özellikle karaciğerin olmayışı benim yaşam şartlarımı da çok zorluyor. Gittikçe hareket kısıtlamam var. Şu an yemek yemekten ve evin içerisinde oturmaktan başka bir şey yapamıyorum. Kızım hukuk fakültesinde okuyor ama benimle ilgilenmek için okula bir süre ara vermek mecburiyetinde kaldı. Bu süreçte daha ne kadar ara verebilir. Onunda eğitimine engel oluyorum.Yaşamak her yönüyle çok güzelmiş. İnsan sağlığının değerini kaybedince çok daha iyi anlıyor.”

“İnsan umudu hiçbir zaman bitmemeli”

Doğan sözlerine, “Yaşamak her yönüyle çok güzelmiş. İnsan sağlığının değerini kaybedince çok daha iyi anlıyor. Şu an dışarıda bir yürüyüş yapmak için neler vermezdim. Dışarıda arkadaşlarımla vakit geçirmek. İnsanların günlük farkında olmadığı şeyler bile bizim için çok değerli. O yüzden tekrar sağlığıma kavuşmak istiyorum. Kızımla vakit geçirmek istiyorum. Yaşamak istiyorum. B RH olumlu kan grubundanım. Bana B ve sıfır verilebiliyor. Bunun yanında da tıbbın geliştiğinden dolayı da öbür kan grupları ile çapraz nakil olabiliyor. Bu konuda kızım A grubu olduğu için bana veremiyor ama çapraz nakilde kızım başkasına verip, başkası da bana verebiliyor. Benim hastalığımdan olan kişilerle görüşüp çapraz nakilde yaptırabiliriz. İnsan umudu hiçbir zaman bitmemeli, yaşama sarılmalı ve güzel şeyler düşünmeli” diye devam etti.

Hemşire Hatun Doğan karaciğer nakli için “vakit kalmadı” dedi!

“Onunla gezmeyi çok özledim”

Annesine bakmak için okuluna ara veren kızı Aybike Nur, ”Hukuk fakültesinde okuyorum ama annemin bu hastalık süresinde hocalarımla da görüşüp okula biraz ara verdim. Annemin hastalık süreci ortalama 1,5 yıl oldu. Bu süreçte karaciğer bekliyoruz. Kadavra listesindeyiz. Birkaç defa çapraz nakil denedik ama uygun olmadı. Kedim de bizzat denedim olmadı. Şu ana gönüllü bir karaciğer çıkarsa çok sevinirim. Çünkü annemle beraber güzel vakitler geçirmek, onunla gezmeyi çok özledim” diyerek konuştu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı