Hemlik (Heimlich) Manevrası Nedir, Hangi Durumlarda Nasıl Uygulanır?

Nefes borusuna bir cisim kaçması nedeniyle boğulma olayları yetişkinlerde ve özellikle çocuklarda çok sık görülen acil olaylardır. Heimlich manevrası, halk arasında hemlik manevrası olarak da bilinen önemli bir ilkyardım uygulamasıdır.  Heimlich Nereye Yapılır? Hayat Kurtaran Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır?
Takip et
Hemlik (Heimlich) Manevrası Nedir, Hangi Durumlarda Nasıl Uygulanır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Heimlich Manevrası, boğaza yemek ya da yabancı bir cisim kaçtığında uygulanan bir ilk yardım tekniğidir. Soluk borusuna kaçan cisimler de aynı yöntemle kısa sürede çıkarılabilir. Son derece kolay bir ilk yardım tekniği olan bu manevra Türkiye’de daha çok Hemlik manevrası olarak biliniyor. Heimlich manevrası nedir ve hangi durumlarda uygulanır? Çocuklarda ve yetişkinlerde Heimlich manevrasının nasıl uygulandığını detaylı olarak derledik.

Solunum yolu tıkanıklıklarında, tıkanmaya neden olan cismin çıkartılması için yapılan bir müdahale tekniğidir. Hastanın arkasından sarılarak gövdesi kavranır. Bir elin baş parmağı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yumruk yaparak konur. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır. Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır. Bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanır.

Heimlich Manevrası Nedir?

Heimlich manevrası, 1974 yılından bu yana dünya genelinde uygulanan temel ilk yardım tekniğidir. Bu uygulama adını doktor Henry Yehudah Heimlich’ten almıştır. Amerikalı doktor, bu manevra ile birlikte başta Dr. Atar ödülü olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.

Birçok kişinin hayatını kurtaran Heimlich manevrası yaklaşık 50 yıldır uygulanıyor. Başta sağlık çalışanları ve polisler olmak üzere birçok kişiye ilk yardım eğitimleri kapsamında öğretilen manevra, sadece yetişkinlere değil çocuklara ve bebeklere de uygulanabiliyor.

Heimlich Hangi Durumlarda Uygulanır?

Soluk borusuna yemek kaçmasının en büyük nedeni hızlı yeme alışkanlığıdır. Yemek yerken konuşmak da aynı şeye neden olabilir. Heimlich manevrası, soluk borusuna kaçan yemeği ya da yabancı cismi çıkarmak için uygulanır.

Öncelikli olarak eller yumruk şeklinde sıkılmalı ve müdahalede bulunulacak kişinin arkasına geçilmeli. Daha sonra, boğazındaki cismin daha rahat çıkması için kişinin hafifçe öne eğilmesi sağlanır. Yumruk şeklinde sıkılmış eller ile üst karın bölgesine basınç uygulanır. Yaklaşık 8 – 9 kez uygulanan basınçtan sonra yemek borusundaki cisim dışarı çıkar.

Hemlik (Heimlich) Manevrası Nedir, Hangi Durumlarda Nasıl Uygulanır?

Bebeklerde Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır ?

Küçük çocuk veya bir bebeğin nefes almakta zorlandığını veya hiç alamadığını fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey 112 Acil Servisi aramak olmalıdır. Böylece siz ilkyardım uygularken acil sağlık görevlileri de olay yerine gelecek ve ilkyardım sonrası tedavi zaman kaybetmeden başlamış olacaktır.

Küçük çocuklar ve bebeklerin soluk borusu tıkandığında verecekleri en belirgin tepki ağlamaya çalışıp ses çıkaramamak olacaktır. Tıkanan soluk borusu ses çıkarmayı engelleyecektir. Böyle bir durumda uygulanabilecek en doğru ilkyardım yöntemi heimlich manevrası ile soluk borusunu tıkayan cismi çıkartmaktır.

Öncelikle bebeği yüzü yere bakacak şekilde kolumuza yatırmalıyız. Bu sırada bebeği yatırdığımız koldaki elimizle bebeğin çenesinden tutarak başını desteklemeyi de ihmal etmemeliyiz. Tüm bunları yaparken bebeğin ağzını kapatmamalı ve boynunu eğmemeliyiz.

Bebeği doğru şekilde kolumuza yatırdıktan sonra sırt kısmında iki omzunun tam ortasına doğru elimizin topuğu ile 5 defa aşağıdan yukarıya doğru vurmalıyız.

5 defa vurduktan sonra soluk borusunu tıkayan cismin çıkıp çıkmadığını kontrol etmeliyiz. Cisim çıktıysa bebek ağlamaya, nefes almaya ve öksürmeye başlayacaktır.

Hemlik (Heimlich) Manevrası Nedir, Hangi Durumlarda Nasıl Uygulanır?

Sırta vurarak cisim çıkmıyorsa uygulamamız gereken yöntem bebeğin göğsüne vurmaktır. Bu hareketi uygulamak için bebeği, yüzü yukarı bakacak şekilde dizimize yatırmalıyız. Bu pozisyonda bebeğin kafası vücudundan biraz aşağıda olmalıdır. Ayrıca sırta vurma hareketindeki gibi bebeğin kafasını elimizle desteklemeliyiz.

Bebeğin pozisyonunu doğru şekilde ayarladıktan sonra iki parmağımızla bebeğin göğüs kafesinin alt orta noktasına hızlı şekilde 5 defa baskı yapmalıyız.

Bebeğin soluk borusundaki cisim çıkana kadar bu iki hareketi (sırt ve göğüs kafesine vurma) sırasıyla tekrarlamalıyız.

Hemlik (Heimlich) Manevrası Nedir, Hangi Durumlarda Nasıl Uygulanır?

Öksürdüğünüzde de boğazınıza takılan cismi çıkartamıyorsanız ne yapmalısınız?

Eğer ki öksürmek işe yaramıyorsa bir elinizi yumruk yaparak karnınız ve göğüs kafesinizin hemen arasına koyup diğer elinizle de kendinize doğru kuvvetlice çekin. Bu yöntem de işe yaramıyorsa kendinize baskı yapabileceğiniz sert bir zemin bulmalısınız. Sandalye, masa veya tezgah gibi eşyalar bu iş için oldukça idealdir. Yumruğunuzu, diyaframınız ve sert cisim arasına yerleştirip kendinizi hızlıca itin. Bu sayede diyaframa çok büyük bir baskı yapabilirsiniz ve sert cismi çıkarabilirsiniz. Öksürme, yumruğunuzu kendinize çekme ve sert cisimle baskı yapma yöntemlerini cisim çıkana kadar tekrarlayın. Kendi kendinize Heimlich manevrası yapmak zor ve korkutucu olabilir ancak bu anlarda sakinliğinizi korumak oldukça önemlidir. Cisim tamamen çıktıktan veya yerinden oynadıktan sonra sakin bir şekilde nefes alış ritminizi düzeltmeniz ve bir doktora görünmeniz gerekir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.