adplus-dvertising

Hem kirayı ödemedi, hem başkasına kiraladı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan iş adamı Rauf Karancı 2 sene önce kiraladığı evinin tanımadığı birine kiralandığını öğrendi. Sahibi olduğu evin kapısını çalınca kiracısının evini bir başkasına kiraladığını öğrenen adam, eski kiracısı S.B. tarafından dolandırıldığını öne sürdü.
Takip et
Hem kirayı ödemedi, hem başkasına kiraladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmaris’in Armutalan Mahallesi’nde üç katlı bir apartmanın birinci katında bulunan eşyalı dairesini iki sene önce kargo şirketinde çalıştığını bildiği S.B.’ye kiraladığını söyleyen ev sahibi Rauf Karancı “İki sene önce S.B. adlı şahıs ve ailesine evimi kiraya verdim. Bir senelik sözleşmemiz vardı, sözleşme geçen sene dolmuştu fakat bir sene daha devam ettiler. Sözleşmenin bitmesine üç gün kala kendisi ile irtibata geçmeye çalıştım, üç aydır da kirayı ödemiyordu, açmayınca eve gittim kapıyı başkası açtı. Bu evi kiraladıklarını söylediler. Ben 2 bin 550 lira kiraya vermiştim, bu şahıs başka birisine 5 bin liraya kiraya vermiş, üstelik bir senelik kirayı da peşin almış” şeklinde konuştu.
Ev sahibi Karancı, “Evi kiralayan şahıslara sorduğumda emlakçı aracılığı ile bulduklarını, eski kiracının kendisini ev sahibi gibi göstererek kontrat imzaladığını ve senelik kirayı ile emlakçı komisyonunu peşin ödediklerini söylediler” diye, hem kendisinin hem de evi kiralayanın mağdur olduklarını söyledi.

Hem kirayı ödemedi, hem başkasına kiraladı

Elinde S.B. ile daha önce yaptıkları kira kontratı ve tahliye taahhütnamesi bulunan ev sahibi Rauf Karancı “İnsanlar da mağdur oldu, ben de mağdur oldum. Emlakçıdan ev kiralanması kontrat imzalanması normal bir vaziyet. Karşı tarafın şüphelenmemesi gayet doğal, fakat emlakçının bu vaziyet karşısında uyarması ve tapu senedini, Dask belgesini görmesi gerekiyordu. Bu Şekilde vaziyetler meydana geliyor artık kimsenin kimseye güveni kalmadı, lüzumlu yerlere başvurularımı yapacağım. Eski kiracım hakkında suç duyurusunda bulunacağım kimse mağdur olmasın” şeklinde konuştu.

Hem kirayı ödemedi, hem başkasına kiraladı

“Kiracılar da ev sahipleri de dikkat etsin”

Marmaris’te 15 senedir emlak sektöründe çalışan gayrimenkul firması yetkilisi Secattin Aytan ise, “Kiracının oturduğu evde yalnızca kendisi oturabilir, bir başkasına kiralaması asla yasal değil. Bizler ev sahibi ile kiracıyı tanıştırıp kira kontratlarını, taahhütnamelerini yapıyoruz. Kiracının ev sahibinden kontratı ve evin Dask belgesini alarak elektrik, su gibi faturalarını üstüne alması, ikamet belgesi almak için bağlı bulunduğu muhtarlığa giderek kaydını yaptırmasını, emniyet birimlerine bildirilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Ev sahibi kiraya vereceği evin eskiden tapu senet örneği istenirdi, şuanda Dask belgesi evin onun olduğunu belgelediği için yeterli oluyor” bilgisini vererek, her iki tarafın da dolandırılmaması ismine belgeleri kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Hem kirayı ödemedi, hem başkasına kiraladı

“Bu olay emlakçı hatası”

Gayrimenkul danışmanı Aytan, “Rauf Karancı’nın başına gelen talihsizlikte emlakçı arkadaşımızın dikkatsizliği, her sahibiyim diyenin evini belgelerini görmeden kiraya vermiyoruz. Bu tamamen polisiye bir olay olmuş” diye, meslektaşlarını da bu konuda uyardı.

Kiracısı S.B. tarafından dolandırıldığını öne süren Karancı da eski kiracısına ulaşmaya çalıştığında devamlı kendisini atlattığını, kiraya veren emlak firması ile görüştüğünde bir karışıklık olduğunu ve zararının telafi edileceğini söylediklerini söyledi. Ev sahibi Rauf Karancı evine yerleşen ailenin mağdur olmaması için de elinden geleni yaptığını, yeni kontrat düzenleyerek tekrardan aynı kişiye bir senelik kiraya vereceğini ama sonrası için artık güveninin kalmadığını ifade etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.